Rusové se za pár let dočkají genetických pasů. Ty jim umožní odhalovat nemoci i sportovní nadání

Rusové se možná už za pár let dočkají takzvaných genetických pasů. Vladimir Putin totiž v březnu podepsal dekret o chemické a biologické ochraně země, který počítá s jejich zavedením do roku 2025. Ruská média však diskutují o tom, zda se spíše nejedná o sbírání genetických informací o občanech země.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrace řetězce DNA | Foto: Arek Socha | Zdroj: Pixabay

Genetický pas je virtuální databáze každého člověka, která obsahuje všechny genetické informace uložené v jeho DNA.

O tyto pasy se už nějakou dobu zajímají vědci i některé vlády. Vytvoření genetického profilu daného člověka už při narození, by podle nich mohlo umožnit například odhalení náchylnosti k určitým onemocněním. Na základě toho by se pak dala přizpůsobit případná léčba.

Porozumění genetickému profilu jedince může také přinést odpověď na to, v jakých sportech má dotyčný předpoklady uspět.

Běžné jako CT

Takový pas si dnes může pořídit téměř kdokoliv. V té nejzákladnější podobě stojí něco mezi pěti a šesti tisíci rubly, tedy kolem dvou tisíc korun. A v budoucnu prý bude určení genetického kódu člověka už při narození natolik běžná věc, jako je v současnosti třeba CT vyšetření.

Skutečný jednorožec? Převratnou metodu využívají vědci ke genetickým modifikacím, má ale i stinnou stránku

Číst článek

Kdy a v jakém rozsahu by něco takového mohlo Rusko zavádět, zatím nikde nezaznělo. Je ale zřejmé, že v tuto chvíli není v možnostech státu shromáždit podobné informace o všech jeho obyvatelích. Nějaká větší genetická databáze totiž zatím v Rusku neexistovala. Alespoň ne oficiálně.

Některé jiné vlády ale už delší dobu takové informace cíleně shromažďují. Často jsou to projekty napůl státního a napůl soukromého charakteru. Například na Islandu v podobném projektu poskytla svoji DNA na výzkum dobrovolně asi třetina obyvatel.

Existují ale i země, kde se o dobrovolnosti poskytnutí takových informací dá přinejmenším spekulovat.

Z evropské perspektivy se tedy jedná o mimořádně citlivou záležitost, protože vyvstávají otázky, jak se obdobné informace získávají, a jak se s nimi dál nakládá v různých represivních režimech.

Krůček k vylepšení člověka

Od podobných rozborů to navíc může být v budoucnu jenom krůček k cíleným genetickým vylepšením člověka. Země euroatlantického prostoru se zatím stále spíše zdráhají podporovat takové výzkumy, ale třeba v Asii se na ně dívají poněkud jinak.

Je tedy dost možná otázkou času, kdy padnou ta vůbec největší tabu v oblasti nakládání s genetickou informací člověka.

Ivana Milenkovičová, mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme