Snaha o menší závislost, drahá práce i patentové spory. Firma Samsung urychluje svůj odchod z Číny

Odchod jihokorejské technologické společnosti Samsung z Číny se urychluje. Firma chce být co nejméně závislá na Číně, odchází ale i kvůli patentovým sporům. Místo toho si společnost hledá výrobní prostory jinde v Asii.

Od zpravodaje z místa Seoul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cílem je omezit závislost na Číně, pak jsou ale i další praktické důvody

Cílem je omezit závislost na Číně, pak jsou ale i další praktické důvody | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Patentové spory má Samsung s čínskou firmou BOE, která Samsungu konkuruje v oblasti výroby displejů. Samsung totiž vyrábí poměrně velké množství displejů i pro různé další, a v některých ohledech, konkurenční firmy. To je také příklad společnosti Apple, pro kterou Samsung vyrábí displeje pro telefony iPhone a má k tomu patentované technologie.

IBM představila novou průlomovou technologii výroby čipů. Umožní to čtyřnásobně vyšší výdrž baterie

Číst článek

Podle žalob, které padly ve Spojených státech v Texasu, firma BOE údajně patenty porušuje. Samsung s BOE zrušil veškerou spolupráci a dokonce firmu obvinil z průmyslové špionáže a hrozí dalšími právními kroky.

Odchod neznamená, že Samsung už v Číně vyrábět nebude. Z výročních zpráv Samsungu je ale jasné, že počet zaměstnanců v Číně klesá, jak v řadách klasických pracovníků, tak vedoucích nebo manažerů. V minulosti se zavíraly i továrny, třeba v roce 2019 Samsung zavřel v Číně velkou továrnu na mobilní telefony.

Cílem odchodu Samsungu je zaprvé omezit závislost na Číně, která je čím dál více považována za vlivnou světovou velmoc. A pak jsou tu i praktické důvody, třeba cena práce, která v Číně dlouhodobě rostla. Mobilní telefony Samsung se tak nyní vyrábí buď ve Vietnamu nebo v Indii.

Neudržet krok

Podíl Samsungu na čínském trhu už zdaleka není tak velký jako například před deseti lety. 
Situace se změnila s nástupem čínských značek, jako je třeba Xiaomi a Samsung v zemi neudržel krok. Podobný problém teď má Samsung i v Indii, kde sice telefony vyrábí, šíří se tam ale čínské značky.

Jihokorejka se setkala se zemřelou dcerou ve virtuální realitě. ‚Byla jsem opravdu šťastná,‘ řekla

Číst článek

Pokud jde o celosvětový trh, tak zde se Samsung zatím drží na vyšších pozicích. O post číslo jedna se pere společně s firmou Apple, obě mají okolo 20 procent. V posledních letech, Samsung spíše ztrácí a Apple mírně narůstá.

Samsung ale nejsou jen telefony, jihokorejská firma vyrábí také čipy do telefonů a různých dalších elektronických zařízení nebo displeje. Pohybuje se ale také v oblasti těžkého průmyslu. Samsung vyrábí například lodě.

Také nabízí třeba pojištění, ať už lodí nebo životní pojištění lidí. Dokonce provozuje několik zábavních parků. Samsung má také společnost Hartman která sídlí v Americe a vlastní řadu známých značek. Jednou z nich je třeba JBL, která vyrábí reproduktory. Jihokorejská firma by také ráda výrazněji vstoupila do oblasti elektromobilů. 

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme