Ultrasonická čtečka prstů a skládací displeje. Moderní technologie zvedají ceny mobilních telefonů

Výrobci mobilních telefonů stále vylepšují zabezpečení svých nejnovějších zařízení. Společnost Samsung na galavečeru v kalifornském San Francisku ukázala ultrasonickou čtečku otisků prstů skrytou pod displejem. Biometrické šifrovací technologie využívají i společnosti Apple nebo Huawei. Ceny mobilních telefonů kvůli nejmodernějším displejům rostou do desetitisícových částek.

Praha/San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biometrický systém funguje i s mokrými prsty nebo na přímém slunci, s čímž optická čtečka měla doteď problémy. Výrobce si proto technologie cení, nejdražší Samsung Galaxy S10 i kvůli tomu stojí přes 40 tisíc korun. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Mobilní výrobci mají nový hit. Poslechněte si celou reportáž

„Prodat se to rozhodně dá. Jsou lidé, kteří chtějí jednoduše to nejlepší. Neváhají si připlatit za technologické vychytávky, které jsou jenom v těch nejlepších telefonech a až postupně se v dalších letech propadají do levnějších telefonů. Ale ty nejzajímavější věci, největší displeje, čtečky otisků prstů v displejích, největší výkon, to je vždy v nejdražších telefonech,“ popisuje Radiožurnálu Martin Pultzner, redaktor serveru MobileNet.cz. Připomíná, že i nejdražší iPhone přijde na víc než 40 tisíc korun.

„Apple má obecně pouze drahé telefony, takže tam je to trochu něco jiného. Ale i u Samsungu se vlajkových lodí prodávají desítky milionů kusů a prodávají se velice dobře. Ostatně výrobci na tyto telefony hodně cílí, protože na nejdražších telefonech dokážou nejvíc vydělat, je tam největší marže. Snaží se tedy i marketingově prodat inovace v nejdražších telefonech, protože to jednoduše znamená vyšší zisk,“ pokračuje.

Rostoucí ceny

Podle Pultznera stojí za vysokou cenou telefonů jejich displej. „A potom jsou to samozřejmě jednotlivé komponenty, které jsou u prémiových telefonů vůbec poprvé nasazeny, a samozřejmě vývoj něco stojí,“ dodává.

Ceny rostou také u modelů dalších značek - kolem 25 tisíc korun stojí vybrané mobily od Googlu nebo Huawei. Právě čínský výrobce významně roste na jinak stagnujícím trhu se smartphony. Prodeje Samsungu i Applu ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podle statistik výzkumné společnosti IDC padaly.

Výrobci telefonů doufají, že zájem o nové přístroje zvedne mobilní síť 5G a také nové technologie - skládací obrazovky nebo schování reproduktorů a kamer pod displej telefonu.

Mobilní trh je provázanou sítí, zvlášť u výroby displejů, kdy Samsung dodává obrazovky třeba Applu a LG zase společnosti Huawei. Všichni společně by proto rádi, aby letos prodeje mobilů narostly a lidé jich koupili víc než „jen“ půl druhé miliardy jako loni.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme