Singapur stvořil labutě-roboty. Pojídají elektřinu a zkoumají kvalitu vody

Hladinu singapurské vodní zásobárny Pandan brázdí pět zvláštních labutí. Bílé ptáky na rozdíl od jiných jejich kolegů neopijete rohlíkem. Nejsou to totiž obyčejné labutě, ale robolabutě - a tamním vodohospodářům pomáhají s kontrolou kvality vody.

Singapur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krmení vodních ptáků je oblíbená kratochvíle mnoha lidí. Na singapurské vodní nádrži by ale s jídlem moc nepochodili. Tamní labutě totiž jí elektřinu a plavou si kam se jim zachce.

Na videu televize Channel NewsAsia se kolébají na vlnkách nádrže a kamsi si plavou. Při bližším pohledu byste ale zjistili, že je ptačí tělo vytvořené z plastu, který kryje pohon v podobě dvou vrtulek a vědecké přístroje.

Japonec si vyrobil robotickou kopii. Když jsem neměl čas, poslal jsem ji místo sebe, říká

Číst článek

Proč roboti nevypadají jen jako plechová krabice? Jejich tvůrci se totiž chtěli přizpůsobit okolnímu prostředí, vysvětluje spoluautor projektu profesor Mandar Chitre z univerzity v Singapuru:

„Naši roboti mají tělo, které vypadá jako reálné labutě. Je to proto, že je nádrž v přírodním prostředí a chceme, aby do něj stroje zapadly. Pod hladinou jsou ale pohonné jednotky, které labutím umožní plavat kam chtějí, aby mohly provádět měření a posílat výsledky,“ popsal Chitre.

Labutě umí díky integrovaným senzorům měřit to, jestli se voda nekazí, zjistit její PH nebo množství obsaženého chlorofylu. Jejich největší výhodou je to, že jsou samostatné a umí posílat získané informace bezdrátově. Pokud ale jejich tvůrci chtějí, můžou je ovládat na dálku ovladačem jako modely aut nebo letadel.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme