Sluchátka nebo brýle. Speciální technologie umožňuje chodit do kina i zrakově nebo sluchově postiženým

Nový film Jana Svěráka Po strništi bos můžou sledovat v kinech i zrakově nebo sluchově postižení. A to díky projektu Kino pro každého. V pražském kině Světozor se bude v pátek odpoledne speciální technologií promítat část Svěrákova filmu. Smyslem projektu je, aby handicapovaní mohli chodit na filmy společně s ostatními diváky.

Praha (Aktualizováno: 17:10 25. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Vetchý ve filmu Po strništi bos

Ondřej Vetchý ve filmu Po strništi bos | Foto: Bioscop

Funguje to tak, že zrakově postižení dostanou v kině speciální krabičku a klasická sluchátka. V nich jim celý film přiblíží herečka Zuzana Stivínová. Při namlouvání se ale musela trefovat přesně mezi dialogy, protože přes sluchátka je film slyšet tak, jak běží. „Vyučoval mě náš známý, který je od narození nevidomý a byl zvyklý, že mu maminka komentovala film. Učil mě soustředit na to, co je podstatné,“ říká pro Radiožurnál.

Audio popis je vlastně jen doplněk, zrakově postižení si pak podle jednoho z režisérů Jana Svěráka zbytek představí: „Překvapilo mě, jak málo slov stačí říct, aby si nevidomý dokázal představit film celý i s obrazy. Je to jenom věta tu a tam a vůbec to neruší.“

Sluchově postižení zase dostanou brýle, ve kterých se zobrazují titulky. Nastaví si je tak, aby měli titulky v zorném poli, jakoby se dívali na klasické titulky u filmu.

„Můžou se dívat na stejný film, aniž by jedna skupina rušila tu druhou, protože nebude vědět o tom, že se něco děje,“ vysvětluje Radiožurnálu zakladatel projektu Petr Vítek.

Do projektu je zapojená nadace Mathilda. Ta už od roku 2010 podporuje osoby s těžkým zrakovým postižením a vyhledává projekty, které těmto lidem usnadňují život. Film Svěrákových Po strništi bos nebyl ale prvním filmem, který mohou společně sledovat běžní i handicapovaní diváci. Takzvané skryté pozorování mají v Česku zatím tři kina.

Zapojilo se také ministerstvo kultury. Co se týče finanční stránky, tak aby se kino mohlo takovou technologií vybavit, a digitální filmy uzpůsobit i postiženým divákům, musí vynaložit několik desítek tisíc korun.

Náklady na audiopopis ale podle Vítka platí producent. Jeho vsazení do digitální kopie filmu stojí zhruba 60 tisíc korun. Titulky se do DVD nosičů už nějakou dobu podle Vítka ze zákona dávají. V týdnu od 28. srpna v pražském kině Světozor ve velkém sále budou všechny projekce filmu Po strništi bos upravené i pro postižené. Ti si ale místa musejí dopředu zarezervovat. Speciálních brýlí a sluchátek je v kině zatím jen omezené množství.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme