Praze patří v žebříčku chytrých měst 19. místo. Předstihla Londýn, Berlín i Bratislavu

Praha je v žebříčku chytrých měst na 19. příčce ze 102 srovnávaných světových metropolí. Nejlepší byly Singapur a Curych. Sedm měst z nejlepší desítky je z Evropy. V evropském žebříčku je Praha na 11. místě. Vyplývá to z údajů švýcarského institutu IMD a Univerzity technologie a designu v Singapuru. Kromě technologických a ekonomických kritérií hodnotily také kvalitu života, včetně zdraví a bezpečnosti, vzdělání, dopravy a trávení volného času.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Praha obsadila v globálním srovnání výborné 19. místo za Vídní a Boloňou a o jednu pozici předstihla dvacátý Londýn,“ uvedl Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s IMD spolupracuje.

Na nejlepší hodnocení AAA dosáhly jen Singapur a Curych. Druhé nejlepší hodnocení AA získaly Oslo, Ženeva a Kodaň. Praha obdržela hodnocení BBB. Stejný nebo vyšší rating má 39 hodnocených měst.

„V kategorii zdraví a bezpečnosti se Praha drží mírně nad průměrem. Kladné body ve srovnání s globální konkurencí získává za bezpečnost, která jinak řadu velkých měst spíše sráží. Na průměr se Praha dostává ve znečištění ovzduší,“ uvedl dále Kruliš.

V žebříčku kvality života si Česko polepšilo, zhoršilo se ale životní prostředí a přístup k informacím

Číst článek

V dopravě podle něj Praha získává kladné body za kvalitu systému veřejné dopravy. „To je však smazáno výrazně podprůměrným řešením dopravní zácpy,“ podotkl Kruliš.

V kategorii volnočasových aktivit podle něj Praha vynahrazuje podprůměrné hodnocení zelených ploch kulturním vyžitím, které je v mezinárodním srovnání na vysoké úrovni.

„Dominantní postavení má Praha v oblasti pracovních příležitostí a dostupnosti vzdělání. Pouze na průměru je však v otázce přívětivosti k menšinám,“ dodal Kruliš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme