Raketový nástup a nyní pád. Sociální síť Parler, kterou si oblíbili američtí konzervativci, je nedostupná

Sociální síť Parler, jež je oblíbená mezi americkými konzervativci, je od pondělního rána nedostupná. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na server Down For Everyone Or Just Me, který monitoruje internetovou aktivitu. Parler čelí tlaku technologických společností, aby více moderoval příspěvky vyzývající k násilnostem.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Parler je nedostupná | Foto: SOPA Images | Zdroj: Reuters

O Parleru jako své budoucí komunikační platformě uvažoval odstupující prezident USA Donald Trump poté, co jeho účet zablokovala sociální síť Twitter.

Parler je mimo provoz od půlnoci západoamerického času, tedy od 9.00 SEČ.

Firma Amazon o víkendu oznámila, že stránce zakáže provoz na svých serverech. Šéfům platformy v dopisu sdělila, že ke kroku přistoupí kvůli tomu, že se na síti šíří „násilný obsah“.

Twitter trvale zablokoval Trumpův účet. Prezidenta vyzvala k rezignaci i republikánská senátorka

Číst článek

Už v pátek proti síti zakročila společnost Google, která ji vyřadila z svého obchodu Google Play, kterou uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android využívají pro instalaci aplikací. V sobotu ten samý krok ve svém App Store učinila společnost Apple, jež vyrábí telefony iPhone.

Raketový nástup

Parler přitom v posledních dnech raketově získával na popularitě poté, co se společnost Twitter rozhodla zablokovat účet Donalda Trumpa. Učinila tak opět s odůvodněním, že dosluhující prezident podněcuje k násilnostem.

Sociální síť Parler, která sídlí ve státu Nevada, založil informatik John Matze společně s Rebekou Mercerovou, jež je významnou přispěvatelkou Republikánské strany.

Matze v sobotu na svém profilu varoval, že síť bude kvůli ohlášenému kroku Amazonu nedostupná asi týden. „Uděláme vše pro to, abychom rychle našli nového poskytovatele,“ ujistil s tím, že technologičtí obři podle něj vedou „válku proti svobodě projevu“. „Nezvítězí! Jsme poslední nadějí na světě pro svobodu vyjadřování a svobodu informací,“ pokračoval.

The Atlantic: Facebook a Twitter označují příspěvky se zavádějícím obsahem, staví se do role arbitrů pravdy

Číst článek

Kdo síť využívá?

Parler funguje velmi podobným způsobem jako twitter, na rozdíl od něj však jako jednu ze svých hlavních předností prezentuje to, že nijak nemoderuje obsah v příspěvcích.

Platforma se krátce po svém založení v roce 2018 stala velmi oblíbenou v ultrakonzervativních a krajně pravicových amerických kruzích, postupně se na ní však začaly objevovat rovněž osobnosti bližší střednímu proudu Republikánské strany, například moderátoři televize Fox News Sean Hannity a Tucker Carlson.

Profil tam má mimo jiné kongresman a blízký Trumpův spojenec David Nunes či guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, působí tam rovněž oba Trumpovi synové Eric a Donald mladší.

Podle analytiků má síť asi deset milionů uživatelů, z nichž je osm milionů ze Spojených států.

Parler byl podle agentury Reuters hlavním kandidátem na nové digitální útočiště pro Donalda Trumpa, jemuž společnost Twitter zablokovala účet několik dní po nepokojích v Kapitolu, při nichž prezidentovi stoupenci násilně vnikli do sídla Kongresu. Incident si vyžádal pět mrtvých. 

Nynější problémy Parleru však tyto vyhlídky do určité míry komplikují. Stále se přitom diskutuje rovněž o tom, že si Trump založí po odchodu z úřadu vlastní platformu či mediální společnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme