Soud podpořil vývojáře her Epic Games ve sporu s Apple. App Store musí odstranit platební omezení

Americký soud nařídil společnosti Apple, aby odstranila část omezení v jejím obchodě s aplikacemi App Store v rámci sporu mezi výrobcem iPhonů a vývojářem her Epic Games. Rozhodnutí ohrožuje jeden z největších příjmů Applu a mohlo by vývojářům aplikací ušetřit miliardy dolarů, upozornila agentura AP. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová však současně uvedla, že nezjistila, že by Apple měl monopol na dílčím trhu mobilních herních transakcí.

New York (Aktualizováno: 20:51 10. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Apple

Soud zároveň nezjistil, že by Apple měl monopol na dílčím trhu mobilních herních transakcí | Zdroj: Reuters

Firma Epic Games je známá především jako tvůrce populární videohry Fortnite, kterou hraje přibližně 400 milionů lidí po celém světě. Loni vybavila svoji hru platební bránou, a tím obešla poplatek, který za distribuci musela odvádět Applu.

Apple poté okamžitě vyřadil hru ze své platformy App Store a Epic Games poté podal na Apple žalobu.

Společnost Apple ustoupila vývojářům aplikací. Umožní platby i mimo obchod App Store

Číst článek

Podle zprávy soudu Apple nemůže vývojářům zakázat, aby ve svých aplikacích měli tlačítka nebo odkazy, které zákazníky nasměrují na jiné způsoby placení mimo vlastní systém nákupu v aplikacích Applu, který vývojářům účtuje provize ve výši až 30 procent.

Apple také podle soudkyně nemůže vývojářům zakázat komunikaci se zákazníky prostřednictvím kontaktních údajů, které vývojáři získali při registraci zákazníků v rámci aplikace.

Monopolní postavení?

Rozhodnutí ruší základní část pravidel App Store, která vývojářům zakazují informovat uživatele o dalších místech, na která se mohou obrátit, aby zaplatili přímo vývojáři, místo aby použili platební mechanismy Applu.

Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová však současně uvedla, že nezjistila, že by Apple měl monopol na dílčím trhu mobilních herních transakcí. Firma se podle soudu pouze dopustila jednání, které podle kalifornských zákonů narušuje konkurenci, napsala agentura Reuters.

Nevyhověla ani dalším přáním firmy Epic Games jako donutit Apple, aby otevřel iPhony obchodům s aplikacemi třetích stran.

Odškodné pro Apple

Gonzalesová Rogersová také potvrdila právo Applu blokovat jiné obchody v tom, aby nabízely aplikace pro iPhone. Navíc zasadila firmě Epic ránu, když rozhodla, že porušila smlouvu s Applem, protože do své aplikace přidala platební systém, který není od Applu, kvůli kterému celý spor vznikl. Nařídila tak společnosti Epic zaplatit Applu odškodné téměř 3,7 milionu dolarů (79,4 milionu korun).

Apple odkládá kontrolu iPhonů kvůli fotkám zneužívaní dětí. Reaguje na obavy o možném zneužití

Číst článek

„Jak soud uznal, úspěch není nelegální. Apple čelí přísné konkurenci ve všech segmentech, ve kterých podnikáme, a věříme, že zákazníci a vývojáři si nás vyhledávají, protože naše produkty a služby jsou nejlepší na světě,“ uvedl Apple v prohlášení. Neoznámil však, zda se proti rozhodnutí odvolá.

Akcie Applu v reakci na oznámení soudu klesají a propadly se až o více než tři procenta. To snížilo tržní hodnotu společnosti o 87 miliard dolarů.

Epic se odvolá

Mluvčí firmy Epic agentuře Reuters řekl, že se firma plánuje odvolat. Generální ředitel Tim Sweeney na twitteru rozhodnutí zkritizoval a napsal, že „není výhrou pro vývojáře ani spotřebitele“. Dodal, že Fortnite se do obchodu s aplikacemi Applu vrátí, jakmile bude moci nabízet konkurenceschopné platby v rámci aplikace. „Budeme bojovat dál,“ dodal.

Přesný finanční dopad rozhodnutí na výsledky Applu je podle analytiků těžké odhadnout. Vývojáři her jsou největším generátorem peněz pro App Store, který je základem segmentu služeb firmy. Vzhledem k tomu, že změny nejsou tak rozsáhlé, jak firma Epic požadovala, bude dopad rozhodnutí na Apple podle analytiků záviset do značné míry na tom, jak se firma rozhodne změny realizovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme