Švédska sodíková baterie může snížit surovinovou závislost Evropy na Číně. Je levnější a udržitelnější

Evropská výroba elektrických baterií je závislá na surovinách z Číny a dalších asijských zemí. Švédská společnost Northvolt nyní přišla s novinkou, která by mohla závislost na nedostatkových surovinách z Číny snížit. Sodík-iontová baterie je navíc levnější a udržitelnější.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Surovinovou závislost na asijských zemích by mohla řešit baterie ze Švédska

Surovinovou závislost na asijských zemích by mohla řešit baterie ze Švédska | Zdroj: Shutterstock

Společnost Northvolt, píše The Guardian, je jediným velkým evropským výrobcem baterií pro elektrická vozidla. Její nová baterie, která má hustotu energie více než 160 watthodin na kilogram, byla navržena pro zařízení na skladování elektřiny.

Čína od prosince omezí vývoz grafitu. Ten je důležitý pro výrobu baterií do elektromobilů

Číst článek

V budoucnu by mohla být použita v elektrických vozidlech. Její výroba se obejde bez použití lithia, niklu, grafitu a kobaltu.

„Sodíková technologie přináší nezávislost na některých částech světa, včetně Číny,“ řekl Patrik Andreasson, viceprezident společnosti Northvolt pro strategii a udržitelnost. Společnost plánuje představit baterii zákazníkům v příštím roce.

Ukládání elektřiny do baterií v průmyslovém měřítku je považováno za klíčové pro dekarbonizaci národních elektrických sítí. Baterie mohou uchovávat energii z větrných parků a solárních panelů, kterou lze využít, když vítr utichne nebo nesvítí slunce.

Společnost Northvolt uvedla, že baterie, která je založena na katodě s vysokým obsahem sodíku a anodě z tvrdého uhlíku, je při vysokých teplotách bezpečnější než alternativy, píšou Financial Times.

Tamara Kocourková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme