Zemětřesení na Haiti či tsunami v Japonsku. Systém z Česka pomáhá záchranářům komunikovat s dispečery

Když k velkému požáru musí vyjet několik hasičských jednotek, znamená to rušný komunikační provoz vysílačkami. Česká společnost GINA Software vyvinula aplikaci, která všechny dostupné informace z dispečinku zobrazí zasahujícím jednotkám na jejich tabletu. Posledních několik let systém využívají čeští hasiči.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost teď s provozovatelem italské krizové linky 112 vyvíjí systém, který by mohli využívat i italští záchranáři | Foto: Petra Lazáková

Systém GINA pomáhal poprvé v roce 2010 při zemětřesení na Haiti.

Čeští hasiči ho začali běžněji používat od požáru takzvané Moravské Sahary nedaleko Bzence v roce 2012, u kterého zasahovalo na 1500 jednotek.

Úspora času dvacet procent

Společnost teď s provozovatelem italské krizové linky 112 vyvíjí systém, který by mohli využívat i italští záchranáři.

„Měli bychom být schopni digitalizací ušetřit dvacet procent času,“ říká ke komunikaci zakladatel GINA Software Boris Procházka.

Systém využívá třeba jednotka Sboru dobrovolných hasičů v jihomoravských Žabčicích. „Zde vidíme příkaz k výjezdu, ve kterém mám popis události: požárnické budovy, místní část obce včetně čísla popisného. Tomu, kdo oznámil událost, mohu prostřednictvím tabletu zavolat. Teď se nám propíše příkaz k výjezdu,“ popisuje velitel velitel výjezdové jednotky Kamil Dofek.

Všechny informace pohromadě

Hasiči se okamžitě mohou začít chystat. Velkou výhodou systému GINA je, že se na tabletu zobrazí všechny dostupné informace.

„Po ustrojení jednotky a nasunutí do auta oznámím výjezd do Brna na operační středisko, aniž bych tím zatěžoval radioprovoz. Velice důležitá věc - obzvlášť u velikých událostí, kdy spousta jednotek hlásí spoustu informací,“ upozorňuje šéf hasičů.

Na tabletu v záložce Výjezd utíká čas. „Řeším, že vyjíždím, přijíždím na místo události, že událost je zlikvidovaná. Případně že potřebujeme na místo poslat další jednoty, třeba zdravotní záchrannou službu nebo policii,“ vysvětluje velitel.

Všechny informace si navíc velitel výjezdu může zkontrolovat a znovu přečíst třeba cestou k zásahu, aniž by si musel vysílačkou říct dispečerovi o jejich zopakování.

Důležitou součástí systému GINA je i navigace, která navíc umí vést hasičský vůz všemi dostupnými cestami, včetně například jednosměrek, které může při výjezdu se zapnutou sirénou využít.

Vojtěch Koval, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme