Taxík budoucnosti? Německé elektroletadlo s kolmým startem dostalo od investorů dvě miliardy

V přepočtu skoro dvě miliardy korun dostal od investorů německý start-up, který pracuje na vývoji unikátního elektroletadla. Stroj společnosti Lilium dokáže vzlétnout kolmo, a pak pokračovat jako obyčejný letoun.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo s kolmým startem V-22 Osprey (ilustrační foto)

Letadlo s kolmým startem V-22 Osprey (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Podle firmy by malá letadla mohla sloužit jako taxíky ve velkých městech. Podobné koncepty vyvíjí ve světě několik firem, včetně Airbusu.

Na zemi je plno, taxi míří do vzduchu. Technologické společnosti testují novou formu přepravy

Číst článek

Mnichovský startup finančně podpořili třeba i spoluzakladatelé Twitteru nebo Skypu. Šéf firmy Lilium Daniel Wiegand si budoucnost představuje tak, že města velká zhruba třeba jako Praha postaví 10-20 platforem, kam se bude dát přijet autem, a odletět právě jeho elektroletadlem.

To díky kolmému startu nepotřebuje vzletovou dráhu, ale jen plochu jako dnešní heliport. Na rozdíl od jiných typů ale tohle letadlo nevypadá jako dron a pohání ho 36 elektromotorů přímo v jeho křídlech. Létat má až rychlostí 300 kilometrů za hodinu. Zkušební let má už od jara za sebou.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme