Chceme, aby Česko bylo do roku 2030 lídrem v inovacích, říká ředitel Technologické agentury ČR

Před deseti roky vznikla Technologická agentura České republiky. Jejím úkolem je podpora spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a podnikatelskou sférou. „Změnilo se toho hodně,“ zhodnotil v Magazínu Leonardo na Českém rozhlasu Plus fungování agentury její ředitel Petr Konvalinka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Konvalinka | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Petr Konvalinka

Agentura v roce 2009 podle Konvalinky obhospodařovala celkem malou oblast aplikovaného výzkumu. „Za deset let jsme se ale rozrostli tak, že bychom se měli stát centrální institucí pro poskytování aplikovaného výzkumu a dotací na něj pro všechny rezortní instituce, univerzity, výzkumné organizace a firmy,“ popisuje ve vysílání ředitel agentury.

„Výsledků práce máme celou řadu. Každoročně vyhlašujeme v rámci ceny Technologické agentury České republiky ty nejúspěšnější projekty, které mají přímou aplikaci v průmyslu nebo ve zdravotnictví. Jako příklad můžu uvést rostoucí tumorózní endoprotézu stehenní kosti. Ta se voperuje malým dětem a roste s nimi.“

Technologická agentura spolupracuje úzce s Grantovou agenturou České republiky. „Vybíráme z jejích úspěšných projektů ty s nejlepším inovačním potenciálem. Ty pak podporujeme, aby z toho opravdu byl výstup do praxe a průmyslu,“ říká Konvalinka.

„Jsme dobří v průmyslu, strojírenství, elektrotechnice, energetice, automobilovém průmyslu i v dalších oblastech. Zde máme největší možnosti právě pro inovace.“

Petr Konvalinka

Ve srovnání se zeměmi Evropy si vedeme prý velmi dobře. „Vláda by chtěla, aby se Česká republika stala lídrem v inovacích do roku 2030 a Technologická agentura by k tomu měla přispět,“ uvádí ředitel.

Představa vlády je každoročně přidávat desetinu procenta HDP na podporu základního a aplikovaného výzkumu, dodává.

„Dostali jsme úkol centralizovat dotační programy na podporu aplikovaného výzkumu. Takže chystáme dotační programy pro ministerstva životního prostředí, dopravy a průmyslu a obchodu, jehož projekt Trend podpoříme až 2 miliardami korun,“ naznačil nejbližší plány Technologické agentury České republiky Petr Konvalinka.

Josef Kluge, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme