IBM představila novou průlomovou technologii výroby čipů. Umožní to čtyřnásobně vyšší výdrž baterie

Společnost International Business Machines (IBM) představila nový, rychlejší a energeticky účinnější čip, který podle ní je prvním čipem vyráběným novou technologií dva nanometry. Tato technologie by mohla být až o 45 procent rychlejší než technologie sedm nanometrů běžná u současných notebooků a telefonů a o 75 procent energeticky účinnější, uvedla firma.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost International Business Machines (IBM) představila nový, rychlejší a energeticky účinnější čip.

Společnost International Business Machines (IBM) představila čip, který podle ní je prvním čipem vyráběným novou technologií dva nanometry. | Foto: IBM Research | Zdroj: agentura Reuters

Bude však pravděpodobně ještě několik let trvat, než se tato technologie dostane na trh jako běžná. IBM, kdysi významný výrobce čipů, nyní zadává svoji produkci čipů firmě Samsung Electronics, nechala si však vývojové centrum pro čipy v americkém městě Albany. To má také dohody o společném vývoji technologií se Samsungem a Intelem, uvedla agentura Reuters.

Ne sůl, ale čipy nad zlato

Číst článek

Podle IBM díky nové technologii je na čip velikosti nehtu na ruce možné umístit 50 miliard tranzistorů. U technologie pět nanometrů je to 30 miliard tranzistorů. Čím více tranzistorů, tím je procesor rychlejší, výkonnější a energeticky úspornější.

Čipy hrají zásadní roli ve všem, od výpočetní techniky po komunikační zařízení, dopravní systémy a kritickou infrastrukturu. Poptávka po zvýšeném výkonu čipů a energetické účinnosti stále roste, zejména kvůli rozvoji hybridního cloudu, grafických karet, umělé inteligence a internetu věcí.

Podle IBM mohou mít pokročilejší čipy několik výhod. Patří mezi ně až čtyřnásobně vyšší výdrž baterie mobilního telefonu či snížení uhlíkové stopy datových center, která se na celosvětové spotřebě energie podílejí jedním procentem. Dále také umožní výrazné zrychlení funkcí laptopů a umožní rychlejší detekci objektů a reakční dobu u autonomních vozů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme