Bez Google Maps nebo YouTube. Nový vlajkový telefon Huawei nebude mít přístup k některým aplikacím

Příští vlajkový telefon čínské firmy Huawei v sobě nebude mít některé aplikace od americké společnosti Google. Mobil vyjde například bez Google Maps nebo YouTube, informoval ve středu server BBC. Přístup nebudou mít uživatelé nejspíš ani do Google Play, tedy aplikace sloužící ke stažení dalších služeb. Google oznámil, že licenci Huawei nemohl poskytnout kvůli obchodním restrikcím, jež Spojené státy na čínského giganta uvalily.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Huawei | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Telefon Mate 30 Pro se má objevit na veřejnosti 18. září v Mnichově. Bude to první chytrý mobil, který společnost Huawei vydá od května, kdy ji Spojené státy přesunuly na černou listinu. Jako důvod pro zařazení Američané uvedly, že Huawei představuje bezpečnostní ohrožení. To ale společnost dlouhodobě odmítá.

Analytici podle BBC míní, že se Huawei bez oblíbených aplikací ocitne na trhu v ošemetné pozici, protože nebude pro zákazníky tak atraktivní.

Prošel životopisy zaměstnanců a našel jejich vazby na tajné služby. ‚Ani Severní Korea nevěří Huawei,‘ říká

Číst článek

Americký prezident Donald Trump přitom ještě minulý měsíc řekl, že povolí výjimky. Ministerstvo ale obdrželo přes 130 žádostí od různých amerických firem, jež by chtěly s Huawei spolupracovat, a nevyhovělo ani jedné. Zda byl mezi žadateli i Google, jasné není.

Huawei vydal prohlášení, v němž píše, že „bude dál používat operační systém Android, pokud to Spojené státy umožní.“ Pokud ne, bude podle svých slov pokračovat ve vývoji vlastního. Přitom ke spuštění vlastního operačního systému – Harmony OS – již došlo na začátku srpna.

„Každý, kdo si koupil nebo plánuje koupit telefon Huawei, bude mít i nadále přístup ke všem aplikacím, jako tomu bylo doteď. Na všechna zařízení se i nadále bude vztahovat záruka našeho výrobce a obdrží adekvátní servisní podporu,“ vzkázala firma svým zákazníkům.

mpr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme