Testovat nový motor nemusí být nuda. Zkušební letoun nakreslil na obloze sám sebe

Při testování nového motoru nechala společnost Boeing obletět letoun 787 Dreamliner trasu nad Spojenými státy ve tvaru obřího letadla. Během své cesty letoun urazil téměř 16 tisíc kilometrů, což je více než při jakémkoli komerčním letu na světě.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 787 zvolil opravdu netradiční dráhu letu

Boeing 787 zvolil opravdu netradiční dráhu letu | Zdroj: Reuters

Nezvyklý způsob testování nového motoru zvolila společnost Boeing, která poslala do vzduchu letoun 787 Dreamliner, aby s pomocí GPS navigace obletěl trasu ve tvaru obřího letadla. Letoun během tohoto letu urazil delší trasu než při kterémkoli jiném komerčním letu na světě.

Dreamliner strávil ve vzduchu 17 hodin a 45 minut, což je o hodinu a 35 minut delší doba, než jakou trvá let z Nového Zélandu do Kataru. Uletěl přitom 15 699 kilometrů, zatímco trasa z Aucklandu do Dauhá je dlouhá pouze 14 518 kilometrů.

Celý let se uskutečnil nad Spojenými státy, kdy letoun vzlétl ve státě Washington a pokračoval podél hranice s Kanadou přes Hořejší jezero. Poté začal ve zdrušném prostoru opisovat tvar letadla. Během testu přeletěl nejméně nad územím 17 států.

Někteří uživatelé twitteru kritizují Boeing za to, že plýtvá pohonnými hmotami a ničí životní prostředí. Experti na letectví ale ujišťují, že tento dlouhý letový test je potřeba k vyzkoušení nových motorů Rolls Royce.

Využívat GPS technologii k vytváření obrázků není nijak nové, ale Boeing v něm rozhodně zašel nejdál. Například kanadský cyklista Stephen Lund je jedním z řady těch, kdo využívají cyklistickou aplikaci Strava k vytváření obrázků. Při jejich ‚kreslení‘ už najezdil tisíce kilometrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme