Rekordní pokuta za nakládání s dětskými daty. Aplikace TikTok musí zaplatit 5,7 milionu dolarů

Čínská aplikace se dostala ve Spojených státech do problémů. V rozporu se zákonem shromažďovala osobní informace od dětí mladších 13 let. Znala jejich jména, adresy a současnou polohu. Podle americké Federální obchodní komise (FTC) jde o rekordní částku v případu soukromí nezletilých. TikTok musí zaplatit 5,7 milionu dolarů.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: ghcassel | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Navzdory tisícům stížností od rodičů nedokázal podle komise TikTok na situaci zareagovat. Nejvíce jí vadily „znepokojivé praktiky týkající se zveřejňování polohy“. Společnost sice zavřela mladistvým účty, avšak nesmazala jejich nahraná videa nebo další údaje z profilu, uvádí CNN.

Twitter zveřejnil počet svých pravidelných uživatelů. Je jich méně než lidí na Snapchatu

Číst článek

První tři roky se aplikace na věk uživatelů vůbec nedotazovala. Od července 2017 údaj vyžaduje a uživatelům, kteří uvedou, že jim je méně než 13 let, vytvoření účtu nepovolí. „Aplikace však nejde zpět a nevyžaduje údaje o věku od uživatelů, které účty již mají,“ pokračuje komise ve své stížnosti.

Čínská firma přislíbila vyměřenou pokutu zaplatit. Ve středu představila speciální verzi aplikace pro mladší americké uživatele, v níž nemohou „sdílet videa, komentovat videa ostatních, psát si s dalšími uživateli nebo si upravovat profil a své followery“. Musí také stáhnout všechna videa od dětí mladších 13 let a nově se při přihlašování bude dotazovat na věk uživatele.

TikTok

V aplikaci TikTok, dříve známé jako Musical.ly, mohou uživatelé nahrávat krátká 15sekundová videa, kde zpívají a tančí na vybraný hudební klip. Při registraci je nutné uvést e-mail, telefonní číslo, jméno a příjmení, svůj krátký popis a profilový obrázek.

TikTok je jednou z nejstahovanějších aplikací roku 2018. Jen ve Spojených státech má přes 65 milionů uživatelů, celosvětově pak téměř půl miliardy. V roce 2017 odkoupila původní aplikaci Musical.ly čínská firma ByteDance, která ji v srpnu 2018 sloučila se svou existující aplikací TikTok.

Podle serveru BBC však firma neplánuje tato opatření zavádět zpětně v žádné jiné zemi kromě Spojených států.

TikTok v Česku

Aktuální téma je to i pro Českou republiku, což potvrzuje nedávný výzkum společnosti Avast. Vyplývá z něj, že aplikaci „používá 52 % českých a slovenských dětí aktivních v online světě“. Aby jejich profil nebyl automaticky veřejný, musí to změnit v nastavení. Více než třetina dětí tím pádem ani neví, že jejich profil je veřejný a může si ho kdokoli zobrazit a napsat jim zprávu.

Oblíbenost potvrzuje i Zuzana Kašparová, která se s tím jako trenérka street dance setkává velmi často. „Všimla jsem si, že to cvičenky hodně sdílejí, a to i ty stydlivější, které se normálně tolik neprojevují,“ říká Kašparová. O popularitě této platformy si ostatně můžete přečíst také na Radiu Wave.

Anna Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme