'Skládá prádlo líp než moje žena.' Veletrh robotických novinek ukázal umělé servírky i hostesky

Zájem o robotiku sílí. Projevilo se to i na obchodním veletrhu robotických novinek Robo Dex v Tokiu. Při prezentaci asi dvou set firem se nemluvilo jen o robotech, ale i o budoucnosti lidské práce.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robot zahradníkem. Momentálně sklízí čajové lístky. | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Robotická hosteska děkuje za návštěvu na veletrhu robotických novinek v Tokiu. Zájem prezentovat své roboty letos projevilo na 200 firem, skoro dvakrát víc než loni. A bylo na co se dívat – třeba na robota, který během dvou minut perfektně složil tričko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robotika v roce 2030? Stoupne skoro devětkrát na tržní objem až 900 miliard jenů.

„Ten robot skládá prádlo líp než moje žena!“ říká Kodži Vada, 58letý obchodník zaměstnaný u jedné petrochemické společnosti.

„Přichází čas, kdy si lidé a roboti budou navzájem konkurovat. Jsou to naši soupeři,“ dodává Vada.

Čapkova země

O tom my, ze země, která dala světu slovo „robot“ něco víme. A možná i pan Vada viděl Čapkovu hru R.U.R. Tak daleko ale ještě nejsme. I když, na veletrhu Robo Dex v Tokiu se letos mluvilo nejen o robotech, ale taky o budoucnosti lidské práce. Japonská společnost rychle stárne a někteří vývojáři soudí, že stroje by mohly vyřešit problém, jaký představuje nedostatek pracovních sil.

„Bylo by lepší, kdyby lidi dělali spíš tvůrčí práci a roboti tu manuální, místo lidí,“ soudí Hirojuki Fudžii, odborník z firmy NEC.

„Proč je Keke mimo dráhu? Kdopak mi pomůže? Uděláme si spolu selfie. Děkuji!“ Tohle řekla Keke, robotická servírka, která obsluhuje hosty v jedné restauraci v čínském Š-ťia-čuangu. Její robotické kolegyně pracují třeba i v Indii a dostaly se i na veletrh do Tokia.

Robota vyvinuli v čínském Kchun-šanu. V Japonsku by ale taková Keke mohla mít velkou budoucnost – v aeroliniích, obchodech i řetězcích rychlého občerstvení. Jak uvádí agentura Reuters, některé z těchto podniků musejí přehodnotit plány na rozšíření, a někdy dokonce omezit provoz. Některé zaměstnanecké pozice totiž neobsadí. Nejsou lidi.

„Když se dnešní zaměstnanci soustředí na náročnější práci, na kterou roboti nestačí, tak podle mě vyřešíme problém s nedostatkem pracovních sil,“ říká ředitel vývoje robotů z japonské firmy Macnica Šigeru Ujama.

Co tedy přinese budoucnost, pokud jde o roboty a lidskou práci? Pořadatelé japonského veletrhu Robo Dex očekávají, že v roce 2030 pouze v sektoru služeb stoupne podíl robotizace ve srovnání s rokem 2016 skoro devětkrát na tržní objem až 900 miliard jenů v přepočtu asi 170 miliard korun.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme