Gymnazistka z Třeboně vyhrála soutěž v práci s počítačovými programy. Pojede na finále do USA

Eliška Mouralová letos maturuje na třeboňském gymnáziu. Ke zkoušce si vybrala i předmět informační technologie, programování a práce s počítačem ji baví. Při přípravě na maturitu navíc zvládla vytvořit projekt do soutěže Office Arena 2023. A se svou, zatím fiktivní, naučnou stezkou také vyhrála. V červenci se vydá na mezinárodní šampionát do Spojených států.

Třeboň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eliška Mouralová se svou prezentací letošní ročník vyhrála

Eliška Mouralová se svou prezentací letošní ročník vyhrála | Foto: Eva Musterová Marvanová | Zdroj: Český rozhlas

„Hlavním prvkem byl software, který jsem naprogramovala v jazyce Java. Nejprve návštěvníkovi zobrazil mapu a pomocí ikonek intuitivně ukázal, kde se právě nachází. Pak už nabízel samotné zajímavosti, a to podle vědních kategorií – historické, přírodovědné a technické, ale také ve třech úrovních – junior, pokročilý a expert. Pro děti to tak nebude příliš složité, ale ani experti se nebudou nudit,“ popisuje Eliška Mouralová prezentaci Naučné stezky, kterou sama vytvořila.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Eliškou Mouralovou a její učitelkou se setkala Eva Musterová Marvanová

„V aktuální verzi je to fiktivní, ale já bych byla velmi ráda, kdyby někdy v budoucnu byla možnost realizace,“ dodává.

Vytvořit návrh naučné stezky bylo tématem letošního ročníku soutěže Office Arena. „Téma bylo dané, Eliška ho akorát vypilovala a hodí se to krásně, protože se to dá využít například tady na krátkou stezku u Třeboně,“ vysvětluje učitelka Ivana Kubínová.

Eliška Mouralová se svou prezentací letošní ročník vyhrála. „Prezentaci jsem obhajovala před porotou. Umístila jsem tam spoustu animací, obrázků a také ikonek, aby to bylo vizuálně atraktivní. Snažila jsem se použít minimum textu, takže prezentace je velmi grafická a barevná,“ popisuje.

Učitelka Ivana Kubínová a studentka Eliška Mouralová | Foto: Eva Musterová Marvanová | Zdroj: Český rozhlas

Na vytvoření návrhu měla přibližně měsíc.

Čeští vědci vyvinuli levnější 3D ortézu pro děti po mozkové obrně. K dispozici je do druhého dne

Číst článek

„Strávila jsem nad tím opravdu hodně nocí. S tím, že se ještě musím učit na maturitu, mi to zabralo hodně času. Vyhrála jsem si například v programu pro 3D modelování nebo tvorbu animovaných průchodů mapou, videa jsem natáčela pomocí školního dronu,“ vypráví maturantka.

První místa v kategorii středních škol letos obsadily samé dívky. Jako vítězka národního kola se Eliška Mouralová vydá na mezinárodní soutěž do Spojených států. Finále se tam zúčastní 95 nejlepších soutěžících z celého světa.

Vítězná prezentace a 3D model, který Eliška Mouralová navrhla a vytiskla | Foto: Eva Musterová Marvanová | Zdroj: Český rozhlas

Eva Musterová Marvanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme