Twitter poprvé označil video za zmanipulované. Klip s kandidátem na prezidenta Bidenem sdílely tisíce lidí

Twitterem se šířilo video, ve kterém demokrat Joe Biden řekl, že nezbude nic jiného než znovu zvolit Donalda Trumpa prezidentem. Sociální síť označila video za zmanipulované. Biden sice tuto větu řekl, v původním projevu ale vyzněla úplně v jiném kontextu. Upravené video nahrál na svůj profil ředitel oddělení pro sociální média Bílého domu Dan Scavino. Sdílel jej následně i americký prezident Donald Trump.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Favorit demokratického klání, někdejší americký viceprezident Joe Biden | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Společnost Twitter poprvé využila své nové pravidlo a označila klip vystřižený z projevu uchazeče o demokratickou nominaci pro prezidentské volby Joea Bidena za zmanipulovaný. Nedokončenou větu, v níž Biden říká „nezbude nám než znovu zvolit Donalda Trumpa“, americký prezident Trump šířil na svém twitterovém účtu.

Klip zaznamenal v neděli 5,8 milionu zhlédnutí a přeposlán byl 34 000krát. Šířil ho také Dan Scavino, který v Bílém domě působí jako ředitel oddělení pro sociální média. „Ospalý Joe v St. Louis, Missouri řekl: Nezbude nám než znovu zvolit Donalda Trumpa,“ napsal Scavino k videu, přičemž uvedl nepřesně, že jde o projev v St. Louis. Podle stanice CNN se Biden takto poněkud nejistě vyjádřil ve svém proslovu v Kansas City a jeho vystoupení v St. Louis obsahovalo jinou formulaci.

Vzpomínáte ještě na „včele“ a Čočkina? Nejvtipnější tweety uplynulého roku na jednom místě

Číst článek

Přeposílaný klip je však pouze část sdělení, které znělo takto: „Omluvte mne. Nezbude nám než znovu zvolit Donalda Trumpa, pokud budeme pokračovat v těch nekonečných hádkách. Musí to být pozitivní kampaň.“ Biden podle CNN narážel na „negativní útoky“ v Demokratické straně, v níž nyní bývalý viceprezident o nominaci soupeří s vermontským senátorem Berniem Sandersem.

Scavino úryvek umístil i na svou facebookovou stránku a společnost Facebook to nechala bez zásahu. Scavino na obranu později tweetoval, že video s Bidenem nebylo nijak zmanipulováno.

Manažer Bidenovy kampaně Greg Schultz sdělil, že ačkoli to společnost Facebook nepřizná, všem je jasné, že jí jde především o peníze. A proto „je ochotná stát se v celosvětovém měřítku nejúčinnějším médiem k šíření odporných lží“.

Nové pravidlo Twitteru

Společnost Twitter uplatnila v neděli poprvé své nové pravidlo a označila zeditovaný klip jako materiál se zmanipulovaným obsahem. Twitter záměr ověřovat uživatelský obsah oznámil letos na začátku února.

Středoškolák ošálil Twitter. Sociální síť mu schválila profil smyšleného kandidáta do voleb v USA

Číst článek

Za uměle vytvořená a zmanipulovaná média považuje obsah, který byl podstatně upravený způsobem, který zásadně mění jeho vyznění, načasování nebo rámování. Podobně hlídá i předabovaný zvuk anebo změněné titulky.

Kromě úprav samotného média zohlední Twitter i kontext, v jakém jej uživatel sdílel. Problematické jsou podle sociální sítě příspěvky, kterou vedou ke zmatení, neporozumění anebo které se snaží uživatele oklamat o svém původu.

Pokud by materiály mohly způsobit zásadní škodu, mají být zcela odstraněny. Toto opatření zahrnuje příspěvky, které mohou někomu způsobovat újmu, ať už jednotlivci nebo skupině. Twitter chce také mazat obsah, který může vyvolat rozsáhlé občanské nepokoje nebo riziko hromadného násilí. Nepřípustný je i stalking, ohrožení soukromí nebo omezení svobodného vyjadřování.

Twitter následně označí manipulativní příspěvek štítkem a upozorní další uživatele o jeho závadnosti, než jej budou lajkovat nebo sdílet. Kromě toho Twitter sníží viditelnost takového příspěvku a doplní jej o kontext.

ČTK, tkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme