Uživatele twitteru více zaujmou senzační lži. Falešné zprávy se šíří rychleji než pravdivé

Falešné zprávy se na komunikační síti Twitter šíří mnohem rychleji než zprávy pravdivé. K takovému závěru dospěli výzkumníci Massachusettského technologického institutu ve studii, kterou ve čtvrtek zveřejnil odborný časopis Science. Přeposílání zpráv je přitom hlavně dílem reálných uživatelů, nikoli anonymních automatických programů, takzvaných botů.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Twitter (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Američtí vědci analyzovali 126 tisíc tweetů, které tři miliony uživatelů rozeslaly mezi roky 2006 a 2017. Zjistili, že falešné zprávy jsou zhruba sedmdesátkrát víc přeposílány než zprávy pravdivé.

Studii podle agentury Reuters prověřovalo šest nezávislých kontrolních týmů.

Hlavně politika

Přeposíláním se podle výzkumu šíří hlavně falešné zprávy politické povahy, méně nepravdivé zprávy o terorismu, živelních pohromách, vědeckých poznatcích nebo finančních analýzách.

Zvlášť rychle se praxe přeposílání rozšířila v letech 2012 a 2016, kdy byly v USA prezidentské volby.

Expert na dezinformace: Zemanovo tvrzení, že jsou lidé dost chytří na to, aby poznali lež, je nesmysl

Číst článek

Programy, které přeposílají tweety automaticky, šířily pravdivé a nepravdivé zprávy rovnoměrně. Z toho vědci vyvozují, že celková nevyváženost těchto dvou skupin je dílem reálných uživatelů.

Důvodem může být fakt, že falešné zprávy jsou víc překvapivé, často senzační a vyvolávají větší pozornost. „Pokud někdo vyrobí neočekávanou fámu, je daleko pravděpodobnější, že ji přepošlete,“ konstatoval vedoucí massachusettského týmu Soroush Vosoughi.

Vedení společnosti Twitter výsledek výzkumu nekomentovalo, přispělo ale finančně na její vypracování. Výsledky podle autorů nejspíš nebudou jiné ani v případě Facebooku a jiných sociálních sítí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme