Twitter zjišťoval, jak doporučuje uživatelům politický obsah. Zjistil, že preferuje pravicové strany

Twitter upřednostňuje sdělení pravicových stran. K levicově zaměřeným uživatelům se tak zveřejňovaný obsah shodný s jejich smýšlením dostával méně. Vedení sociální sítě to zjistilo vlastním výzkumem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Twitter upřednostňuje sdělení pravicových stran. K levicově zaměřeným uživatelům se tak zveřejňovaný obsah shodný s jejich smýšlením dostával méně (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Twitter zjišťoval, jak jeho algoritmus doporučuje uživatelům politický obsah. Sloužily mu k tomu tweety od politických stran a jejich následné sdílení v sedmi zemích světa - Kanadě, Francii, Německu, Japonsku, Španělsku, Velké Británii a Spojených státech, píše BBC.

Trump požádal Twitter o obnovení svého účtu. Argumentuje aktivitou Tálibánu na sociální síti

Číst článek

Analýza pracovala s miliony příspěvků z období 1. dubna až 15. srpna minulého roku. Cílem bylo zjistit, které tweety pak byly po zveřejnění zesíleny.

Twitter zjistil, že mainstreamové strany a výstupy politické pravice měly vyšší úroveň algoritmického zesílení. Tedy v porovnání s výstupy levicově zaměřenými. Vedení společnosti ale zatím neví, proč se tak děje.

Potvrdila to i datová vědkyně Rumann Chowdhuryová z analytického týmu Meta. To samé platí u pravicově orientovaných médií. Zjistit, co jev způsobuje, ale podle ní bude velice náročné.

Není to poprvé, co Twitter zveřejnil studii, která odkryla jeho chyby. Například v květnu společnost odhalila, že její algoritmus ořezávající náhled obrázků upřednostňuje bělochy před lidmi jiné barvy pleti a ženy před muži.

Kateřina Havlíková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme