Uber začíná na Manhattanu pronajímat helikoptéry. Firma se tak chce posunout blíž k letecké taxislužbě

Závod o to, kdo vyvine první městskou leteckou taxislužbu, vede řada technologických firem. Dopravní společnost Uber na cestě k ní v úterý udělala další krok. Její zákazníci si budou moct na trasu mezi Manhattanem a Kennedyho letištěm objednat helikoptéru a let sdílet s dalšími cestujícími. Firma tak chce získat zkušenosti.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatím běžnou helikoptéru bude moct najednou sdílet pět cestujících. Lety je od úterka možné zamluvit ve všední den odpoledne za v přepočtu zhruba pět tisíc korun na osobu. A omezení se týkají i zavazadel - zákazníci můžou mít s sebou příruční tašku a kufr do 18 kilogramů.

Motorka přes Uber. Egyptskou metropolí prosviští rychleji, s helmou ale nepočítejte

Číst článek

Cesta z Manhattanu na nejrušnější newyorské letiště trvá autem zhruba hodinu, stejně jako metrem nebo vlakem. Ve špičce se jízda může protáhnout i na dvojnásobek. Vrtulníkem, včetně transportu na heliport, se dá trasa zvládnout zhruba za 30 minut.

Helikoptéra vzlétá z malého letiště na Staten Islandu. Pasažéry k helikoptéře dopraví auto. Osm minut ve vzduchu má ušetřit čas, který by jinak klienti ztratili v běžné pozemní dopravě. Přístup ke službě Uber Copter ale dostanou jen nejaktivnější zákazníci.

Létající taxi

Zástupce Uberu Eric Allison před časem řekl deníku USA Today, že zkušenost s Uber Copter se pro firmu stane základem k vývoji letecké taxislužby, pro kterou firma vyvíjí vlastní stroj. Nedávno odhalená animace ukazuje vznášedlo, které je pro 4 cestující a pohání ho elektrický motor.

Souboj o to, kdo první vyrobí městskou taxihelikoptéru, vede řada firem po celém světě. Figuruje mezi nimi evropský Airbus, britský Rolls-Royce nebo německý startup Lilium. Většinu konceptů spojuje, že se obejdou bez lidského řidiče a ve stěsnaném městském prostředí dokážou vzlétnout kolmo vzhůru.

nol, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme