Sociální sítě vám ukazují svět, jaký chcete vidět. Ne, jaký doopravdy je, říká kybernetik Pěchouček

Kybernetik a úspěšný podnikatel Michal Pěchouček působil na řadě světových univerzit a byl v týmu lídra v oblasti IT a sítí, společnosti Cisco. Po návratu do Česka začal učit na pražském ČVUT a přijal nabídku pozice technického ředitele ve společnosti Avast. „V Česku se neodpouští úspěch a neodpouští se neúspěch. Vše směřuje k průměru a myslím, že nám to škodí,“ říká pro Český rozhlas Plus.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nejtěžší pro mě vždycky bylo nastavit na ČVUT kulturu a fundamentální hodnoty. Prosazuji tři věci, které jsou pro mě zásadní: excelenci  cokoli dělám, musí být špičkové. Nemám rád průměrnou vědu, nemám rád průměrnou výuku a ani inovaci,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Michal Pěchouček

Dále je to diverzita myšlení. Mezinárodnost znamená porovnávat se, a to ne v české kotlině, ale ve světovém měřítku. A třetí zásadní věcí je pro mě vazba s průmyslem na aplikace – impakt,“ dodává muž, který je špičkou ve svém oboru.

Pro Pěchoučka je klíčové, aby vědecká činnost na univerzitě měla význam měřitelný jednak citovaností vědeckých prací jinými vědci, ale zároveň by měl výsledky práce někdo skutečně aplikovat, aby měla reálný význam pro společnost.

V Česku se neodpouští úspěch a neodpouští se neúspěch. Vše směřuje k průměru a myslím, že nám to škodí,“ říká.

Ztrácíme otevřenost

V této souvislosti mluví o výzkumu umělé inteligence a o možném nebezpečí s ní spojeným. „Chtěl bych pomoci lidem k tomu, aby poznali, kdy už jim umělá inteligence přerůstá přes hlavu,“ popisuje.

Umělá inteligence lidmi podle něj manipuluje zejména v oblasti na internetu. „Doporučuje nám, co si máme koupit nebo kam jít do divadla. Sociální sítě vám ukazují svět takový, jaký ho chcete vidět, a ne takový, jaký doopravdy je.

V minulosti, když jsme svět vnímali, jsme byli zvyklí diskutovat, dívat se na něj kriticky. Dnes se nám ztrácí schopnost myslet diverzifikovaně, být otevření jiným názorům,“ myslí si.

Lucie Vopálenská, kte Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme