Nová aplikace pozná texty od umělé inteligence. Vytvořil ji student a má bojovat s plagiátorstvím

Akademické obce řeší, jak zabránit tomu, aby umělá inteligence pomáhala potenciálním plagiátorům. Obávají se, aby studenti a méně pilní akademici nevyužívali umělou inteligenci k tomu, aby psala vědecké texty za ně. Problém možná vyřešil jeden dvaadvacetiletý student. Na twitteru oznámil, že vyvinul aplikaci, která dokáže rozpoznat texty vytvořené nedávno vydaným chatbotem zvaným GPT.

Princeton Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělá inteligence; siluety (ilustrační foto)

Aplikace GPTZero, která umožňuje poznat text napsaný chatbotem, ho hodnotí podle několika kritérií (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Aplikace má řešit potenciální problém, který vzniká s rozšiřováním takzvaných chatbotů. Od konce loňského roku je veřejně dostupný bot zvaný ChatGPT. S tím si lidi můžou dopisovat, umělá inteligence odpovídá textem, k jehož vytvoření využije to, co najde na internetu a umí psát i různými styly - třeba složitěji, akademicky, nebo naopak jednoduše, lidově.

I spent New Years building GPTZero — an app that can quickly and efficiently detect whether an essay is ChatGPT or human written

01:17 – 03. 01. 2023

4458 34349

Takhle vytvořený text je přitom na první pohled jen těžko rozeznatelný od textu napsaného člověkem. Objevují se tedy obavy, aby umělou inteligenci nezneužívali studenti a akademici.

Aplikace GPTZero, která umožňuje poznat text napsaný chatbotem, ho hodnotí podle několika kritérií, jak uvedl její autor, student Edward Tian z Princtonské univerzity.

Dvě základní označuje jako zmatečnost - tedy jak je text složitý -, a nepravidelnost - tedy jak moc jsou si různé části textu podobné. Tweet s původní verzí aplikace měl přes pět milionů zhlédnutí.

Čeští vědci rozkrývají tajemství gregoriánských chorálů. Pomoci jim mají výpočetní algoritmy

Číst článek

Tian prý pak aplikaci ještě zdokonalil. Testoval ji na článcích na webu BBC a textech z ChatGPT o stejných tématech. Aplikace je prý úspěšně rozeznala asi s 98procentní úspěšností.

GPTZero je teď volně k dispozici, ale experti oslovení deníkem The Guardian k ní jsou skeptičtí. Ač je teď třeba aplikace přesná, umělá inteligence se dokáže rychle učit. Pokud aplikaci bude dál vyvíjet jeden vývojář a ne nějaká větší firma, těžko prý s umělou inteligencí udrží krok.

Problém může být i lidská chybovost - zmatečný dokáže být i člověk. Uživatelé na aplikaci nicméně ocenili, že neukazuje „autor je člověk/autor je chatbot“, ukazuje škálu zmatečnosti a nepravidelnosti. Takže konečné vyhodnocení - jestli text psal člověk, nebo ne - je vlastně na uživateli.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme