Smrtící nápoj a brambory odpuzující komáry. Umělá inteligence vymýšlí zdraví ohrožující recepty

Aplikace Savey Meal-bot, kterou uvedl novozélandský řetězec supermarketů Pak ‚n‘ Save, využívá umělou inteligenci k tomu, aby lidem pomáhala s nápady na různé recepty. Ukázalo se ale, že už takto vytvořila i několik nevábných a dokonce zdraví ohrožujících pokrmů, jako třeba sendviče s jedovatým chlebem, pečené brambory odpuzující komáry nebo nápoj, který vylučuje smrtící plynný chlór. Upozorňuje na to server The Guardian.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

recept na tabletu

recept na tabletu | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Obchod se snaží svým zákazníkům pomoct při plánování a vymýšlení pokrmů a navíc i s využitím zbytků, které mají doma. Navrhnul proto aplikaci, která dovede s pomocí umělé inteligence lidem nabízet různá, často i netradiční, jídla, která by si potenciálně mohli připravit.

Baterkárna, nanotechnologie, AI průmysl. Bez nich Česko zůstane v pasti průměru

Číst článek

Aplikace své uživatele nejdřív požádá, aby do ní zadali ingredience, které mají doma a potřebují je spotřebovat. Potom s pomocí AI automaticky vygeneruje recept nebo plán přípravy.

Nástroj mezi lidmi vzbudil nejdřív na sociálních sítích pozornost tím, že vytvářel poměrně bizarní recepty, jako třeba stir-fry se zeleninou a sušenkami Oreo. Jeho uživatelé ale začali experimentovat a zkoušeli do něj zadávat i jiné věci, než jsou potraviny.

Aplikace pak na základě toho vygenerovala recepty třeba na sendviče s jedovatým chlebem, pečené brambory odpuzující komáry nebo nápoj, který pojmenovala „aromatická vodní směs“, z jehož ingrediencí by bylo možné vytvořit plynný chlór.

Ten může být při vdechnutí i smrtelně jedovatý. Umělá inteligence ještě ke všemu tento recept popsala jako „dokonalý nealkoholický nápoj k uhašení žízně a osvěžení smyslů“.

„Malá skupina uživatelů se pokusila použít nástroj nevhodně a ne k zamýšlenému účelu. Supermarket bude nadále ale nadále dolaďovat kontrolní mechanismy,“ reagoval na situaci mluvčí obchodu, který také dodal, že aplikace by mohla třeba také kontrolovat, zda její uživatelé dosáhli plnoletosti.

Barbora Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme