Uniklý dokument o technologii na rozpoznávání obličejů: Unie zvažuje zákaz až na pět let

Evropská komise zvažuje dočasný zákaz technologie rozpoznávání obličejů pomocí umělé inteligence. Vypovídá o tom „bílá kniha“, kterou zveřejnil server Euroactiv. V období tří až pěti let by technologii mohly používat bezpečnostní složky a vývojáři a na veřejných místech by byla zakázána. Technologie umožňuje snímat obličeje bezpečnostními kamerami a kontrolovat je v reálném čase se seznamem sledovaných, který je často sestavován policií.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technologie rozpoznávání obličejů, Čína

Technologie rozpoznávání obličejů, Čína | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zákaz by mohl přerušit projekty členských států, které chtějí rozpoznávání obličejů zavádět. Například Německo plánuje technologii použít na vlakových nádražích nebo na letištích a Francie plánuje začlenit rozpoznávání do systému videodohledu.

Dokument o osmnácti stranách navrhuje, aby se zavedla nová pravidla pro posílení stávajícího práva na soukromí a ochranu dat. Regulátoři Evropské komise chtějí mít v období tří až pěti let čas na to, jak zabránit zneužívání technologie. Výjimku by mohly dostat bezpečnostní projekty a výzkum a vývoj technologie, uvádí BBC

Policie chce v Praze testovat sledování obličejů. ‚Není důvod, jen chtějí hračku,‘ oponují ochránci soukromí

Číst článek

Brusel hledá různé možnosti, které by řešily etické a právní otázky používání umělé inteligence při rozpoznávání. Jeden takový plán uvažuje o zavedení dobrovolného etického kodexu pro developery, za který by firmy dostaly na oplátku zlatý štítek.

Komise dále hledá pravidla pro vládní úřady a používání právně závazných nástrojů EU, pokud jde o „vysoce rizikové aplikace umělé inteligence“ v oblastech jako zdravotnictví, doprava, policie a soudnictví, uvádí britský Guardian.

Regulace umělé inteligence

Finální verze by měla vyjít v únoru jako součást širšího přepracování regulace umělé inteligence. Komise si před konečným rozhodnutím vyžádá zpětnou vazbu. Návrhy by měla představit šéfka pro digitální a antimonopolní ochranu Margrethe Vestagerová.

Mluvčí Evropské komise odmítl pro Guardian únik dokumentu komentovat. Dodal, že Evropa musí jednat jako jedna, aby maximalizovala výhody umělé inteligence, a že důvěra a bezpečnost EU bude proto středem strategie Unie.

Jedním z největších podporovatelů umělé inteligence je Čína. BBC uvádí příklad rozpoznávání obličejů umělou inteligencí pro ověření identity v šanghajských lékárnách při nákupu určitých léků. Jednotlivci, kteří si kupují například léky s psychotropními látkami, musí podstoupit ověření totožnosti pomocí umělé inteligence. Čína se tím snaží předejít častému nákupu léku, ze kterých se vyrábí drogy.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme