Švýcarsko 0:1 Česko

Studie: čtvrtina lidí by nebyla proti, kdyby místo politiků rozhodovala umělá inteligence

Až čtvrtina lidí by preferovala umělou inteligenci v případě, že by činila politická rozhodnutí namísto politiků. Výzkum probíhal v osmi západoevropských zemí – Francii, Německu, Irsku, Itálii, Španělsku, Nizozemsku a ve Spojeném království.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robot (ilustrační foto)

Podle účastníků výzkumu se mezilidský kontakt příliš přesouvá do online prostředí. Ilustrační foto | Foto: Alex Knight | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Centrum pro správu změn na španělské IE univerzitě se dotázalo celkem 2500 lidí. Podle autorů se na výsledků studie ukazuje znepokojení nad změnami způsobenými pokroky v technice. 

Více než polovina respondentů se obává, že pracovní místa nahradí roboti a 70 % pak uvedlo, že nekontrolovaná technologická inovace by mohla společnosti spíše ublížit než přispět a politici by tak měli přijmout opatření.

Dotazovaní také nejsou spokojení s vývojem vztahů – podle nich se mezilidský kontakt příliš přesouvá do online prostředí.

Zarážející je proto zjištění, že čtvrtina respondentů by upřednostnila umělou inteligenci na místech, kde v současnosti rozhodují politici. 

„Tento způsob myšlení, který pravděpodobně souvisí s rostoucí nedůvěrou občanů vůči vládám a politikům, představuje významné zpochybňování evropského modelu zastupitelské demokracie, neboť zpochybňuje samotný pojem suverenity,“ cituje magazín Quartz Diega Rubia, výkonného ředitele Centra pro správu změn.

Dalším výrazným bodem studie je, že 40 % zúčastněných předpokládá do 10 let konec společnosti, ve které právě pracují, pokud rychle nedojde ke změnám.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme