USA a další země zasáhl masivní kybernetický útok. Hackeři žádají 70 milionů dolarů

Zřejmě stovky obětí má víkendový hackerský útok, který zasáhl zejména USA, ale i další země. Terčem útoku se stal například obchodní řetězec Coop, který kvůli tomu musel ve Švédsku uzavřít asi 500 prodejen. Hackeři požadují 70 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy Kč). S odkazem na informace na blogu, který obvykle používá kybernetický gang REvil, to uvedla agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kybernetický útok. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Nový útok podle všeho zkombinoval dvě základní taktiky: použití vyděračského softwaru označovaného souhrnným termínem ransomware a „útok na dodavatelský řetězec“.

Vojenští zpravodajci mohou nově aktivně bránit kybernetickému útoku. ‚Ještě to nebylo potřeba,‘ říká Žid

Číst článek

Pachatelé zřejmě v pátek pronikli do hojně využívaného nástroje od amerického softwarového dodavatele Kaseya, který slouží IT odborníkům ke správě serverů, desktopů, síťových zařízení či tiskáren. Nástroj s názvem VSA pak upravili a zároveň skrze něj spustili vlnu útoků typu ransomware na cíle, které jej využívají.

„Je to kolosální a ničivý útok na dodavatelský řetězec,“ řekl John Hammond z bezpečnostní firmy Huntress Labs, která incident připsala gangu REvil. Ten podle amerických vyšetřovatelů stál za květnovým útokem na největšího světového výrobce masa JBS. Nyní jsou zřejmě obětí stovky, mezi nimi například obchodní řetězec Coop, který kvůli tomu musel ve Švédsku uzavřít asi 500 prodejen.

Požadují výkupné

Agentura AP v neděli s odvoláním na analytiky psala dokonce o tisících zasažených podniků a o nejrozsáhlejším známém případu použití metody ransomware. Údajně se objevují informace o tom, že útočníci za virtuální klíče k zašifrovaným datům požadují částky od desetitisíců dolarů až po pět milionů dolarů (108 milionů Kč).

Americká vláda začala se zasaženými podniky spolupracovat „na základě vyhodnocení národního rizika“, uvedla v neděli poradkyně prezidenta Joea Bidena ve věcech kyberbezpečnosti Anne Neubergerová. Členka bezpečnostní rady Bílého domu (NSC) podle Reuters uvedla, že „kdokoli, kdo se domnívá, že byly zasaženy jeho systémy“, by měl toto podezření okamžitě nahlásit.

Na poslance podle polské vlády útočí hackeři. ‚Fraška,‘ kritizuje opozice varování bez uvedení detailů

Číst článek

Bílý dům se k věci vyjádřil už v sobotu, kdy prezident Biden oznámil, že pověřil americké tajné služby vyšetřením incidentu. Vláda prý neměla ihned jasno v tom, kdo za incidentem stojí. „Prvotní úvaha byla taková, že to nebyla ruská vláda, ale zatím si nejsme jistí,“ řekl Biden novinářům.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že se situaci analyzuje ve spolupráci s agenturou pro kybernetickou bezpečnost CISA. „Vzhledem k potenciálnímu rozsahu tohoto incidentu nemusí být v silách FBI a CISA odpovědět jednotlivě všem obětem,“ uvedl FBI, který rovněž vyzýval možné oběti ke sdílení informací.

Stále častější útoky

Kybernetické útoky se pro Washington stávají čím dál naléhavějším problémem v návaznosti na sérii závažných incidentů z posledních měsíců. Loni v prosinci vyšla najevo rozsáhlá několikaměsíční kampaň vedená skrze síťový nástroj americké firmy SolarWinds, jehož prostřednictvím hackeři pronikli i do sítí několika institucí americké vlády. Hrozbu jménem ransomware pak v květnu kromě případu JBS ilustroval také útok na firmu Colonial Pipeline, která kvůli tomu přerušila provoz klíčové sítě na přepravu ropných produktů v USA.

Úřady varují před další vlnou hackerských útoků, ohroženi jsou čelní představitelé institucí

Číst článek

„Tohle je SolarWinds, ovšem s ransomwarem,“ řekl magazínu Wired k víkendovému útoku analytik antivirové společnosti Emsisoft Brett Callow. Další odborník na kyberbezpečnost Jake Williams odhadoval, že vzhledem k probíhajícímu svátečnímu víkendu v USA může být skutečný počet obětí známý až v polovině nového týdne. „Ale je to něco velkolepého,“ dodal.

Podle informací AP byly v pátek infikovány systémy společností v nejméně 17 zemích. „Nejnovější útok zasáhl širokou škálu podniků a veřejných institucí, patrně napříč kontinenty... avšak jen málo velkých společností,“ uvádí agentura s odkazem na poznatky bezpečnostní firmy Sophos.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme