Facebook přestal v USA doporučovat politické skupiny. Má před volbami zamezit šíření dezinformací

Technologická společnost Facebook v pátek oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat veškeré politické a nově založené skupiny. Podle agentury Reuters tím reaguje na volání řady nevládních organizací, jež upozorňují, že v politických skupinách se na sociální síti často šíří dezinformace a organizují se tam extremisté.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel a generální ředitel podniku Mark Zuckerberg na vývojářské konferenci F8.

„Podnikli jsme preventivní kroky k zastavení doporučování ve všech politických skupinách i těch se sociální tematikou,“ řekl Mark Zuckerberg ve středu | Foto: Stephen Lam | Zdroj: Reuters

Na facebooku lze zřídit zájmové skupiny, které mohou všichni uživatelé vyhledávat, a pokud jsou otevřené, lze se do nich také volně zapojit. Algoritmy sociální sítě pak vyhodnocují preference jednotlivých uživatelů a doporučují jim skupiny, které by je mohly zajímat.

Někteří kritici však tvrdí, že se uživatelé přes doporučení často dostanou ke skupinám ovládaným dezinformátory či přívrženci spikleneckých teorií.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg informoval o chystaném opatření již ve středu na slyšení v Senátu. „Podnikli jsme preventivní kroky k zastavení doporučování ve všech politických skupinách i těch se sociální tematikou,“ řekl.

Soud v USA zamítl Trumpovu žádost, hlasování o budoucím prezidentovi poštou se prodlužuje

Číst článek

Mluvčí firmy však v pátek neupřesnila, kdy opatření vstoupilo v platnost a kdy by mělo být zase zrušeno. „Kdy jej (opatření) zrušíme zhodnotíme po volbách, ale je dočasné,“ uvedla.

Omezení QAnon

Společnost v pátek rovněž oznámila, že omezuje šíření označení #SaveOur Children, které používají příznivci spiklenecké teorie QAnon. Ta tvrdí, že Spojené státy tajně řídí skupina pedofilních satanistů, proti nimž tajně bojuje republikánský prezident Donald Trump. Lidé mohou označení dále používat, pokud na něj však kliknou, nedostanou se na seznam dalších příspěvků, kde bylo použito.

Facebook čelí v posledních měsících zvýšenému tlaku, aby zakročil proti šíření lží a dezinformací na svých sociálních sítích. Vedení společnosti původně nechtělo do komunikace na svých platformách zasahovat s odkazem na svobodu projevu.

Před volbami v USA však přijalo řadu opatření ve snaze předejít výzvám k občanským nepokojům či podrývání legitimity hlasování.

Nižší dosah kvůli chybě

Tým demokratického kandidáta Joea Bidena ve čtvrtek sociální síť obvinil, že kvůli chybě v jejích programech vybral tento týden o půl milionů dolarů (11,7 milionu korun) méně, než mohl.

Kdo vyhraje volby v okrese Vigo, stane se prezidentem. Oblasti se přezdívá ‚Křižovatka Ameriky‘

Číst článek

Společnost pak připustila, že se kvůli technické chybě nezobrazovaly některé politické reklamy, ale že se výpadek dotkl obou kampaní hlavních kandidátů na prezidenta.

Facebook již v září oznámil, že v týdnu před volbami zakáže zadávání nových politických reklam. Technické problémy pak podle něj vycházely právě ze zavádění tohoto opatření, které vstoupilo v platnost v úterý.

„V současné chvíli nám není jasné, zda Facebook dává v tomto konkrétním případě Donaldu Trumpovi nespravedlivou volební výhodu, ale je nadmíru jasné, že je naprosto nepřipravený zvládnout tyto volby, ačkoli měl na přípravu čtyři roky,“ uvedl zástupce Bidenovy kampaně Rob Flaherty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme