V jedné z nejlépe vybavených armád na světě ještě nedávno používali lamy. Nyní je nahradí roboti

Izraelská armáda platí za jednu z nejlepších a také nejlépe vybavených na světě. O to víc překvapí, když zjistíte, že i v 21. století pořád používá při bojových operacích zvířata. A to konkrétně lamy. Vojáci si na velbloudovitá zvířata původem z Jižní Ameriky ale v posledních letech stěžovali. Izraelci je proto nahradí.

Jeruzalém (Aktualizováno: 10:40 10. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lama (ilustrační foto)

Lama (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Lamy, zvířata původně z jihoamerických hor, izraelským vojákům pomáhaly se zásobováním. Konkrétně při pěchotních operacích v náročném terénu.

Izraelský deník Haarec píše, že lamy takto nosily vojenské vybavení při nasazení armády ještě v takzvané druhé libanonské válce, tedy v boji proti radikálnímu hnutí Hizballáh v roce 2006. V následujících letech si ale vojáci stěžovali, že je zvířata zdržovala, a armáda proto hledala náhradu.

'Armáda by víc nevydržela.' Šestidenní válka před 50 lety definitivně změnila Blízký východ

Číst článek

A tu našla. Je to ale trochu jako skok ze středověku rovnou do Hvězdných válek. Zvířata spojená spíš se starobylou říší Inků totiž nahradí rovnou roboti - přesněji pěchotní robotičtí nosiči.

Vyvinul je izraelský zbrojní průmysl a každý z nich unese půl tuny materiálu. Můžou se pohybovat rychlostí pět až deset kilometrů za hodinu. Dají se ovládat i na dálku. Napájí je baterie, které bez dobití vydrží až osm hodin. V případě potřeby mohou z bojiště odnést zraněného vojáka.

Stejně jako lamy i robotičtí nosiči zvládnou náročný terén, i když - jak píše Haarec - tam v příkrých svazích podle armádního technologického důstojníka nejspíš budou potřebovat pomoc vojáků se stabilizací. 

Armáda je zatím testovala na vojenských cvičeních. Od září pak plánuje jejich nasazení u pěších jednotek. Zatím spíš na zkoušku, aby se otestovaly jejich schopnosti. V každém případě další přiblížení k hvězdným válkám zatím nehrozí - armáda robotické nosiče nehodlá nijak vyzbrojovat - alespoň ne v blízké budoucnosti.

Izraelská armáda robotická zařízení využívá už teď, ať už ve vzduchu, nebo v moři a taky robotická vozítka u hranice s palestinským pásmem Gazy. Podle tamního hnutí Hamás ale Izraelci ještě nedávno používali i další zvířata. Palestinští radikálové mysleli, že Izrael ke špionáži využívá delfíny. Izrael totiž armádní delfíny skutečně má - jmenuje se tak třída vojenských miniponorek.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme