Veselé Vánoce, napsal, ale odpověď nikdy nedostal. Textové zprávy slaví čtvrt století

Přesně před 25 lety odeslal první krátkou zprávu Neil Papworth. Svůj vzkaz napsal na počítači a poslal ho na mobilní telefon tehdejšímu technickému řediteli Vodafonu Richardu Jarvisovi.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Díky SMS vznikl zcela nový jazyk plný zkratkovitých slov a emotikon a telefonické společnosti na nich zbohatly o miliardy dolarů.

Zatímco SMS zprávy slaví čtvrtstoletí, nabízí se také otázka: Přežijí textovky v době chytrých telefonů a stále výhodnějších datových balíčků?

Češi málo využívají internet v mobilu. Surfují nejméně ze všech obyvatel EU

Číst článek

Neil Papworth do své první SMS zprávy 3. prosince 1992 jako 22letý inženýr napsal: „Veselé Vánoce.“

Odpověď od Richarda Jarvise ale nikdy nepřišla, posílat zprávy z mobilu na mobil totiž v té době nebylo ještě možné. Toho docílila až společnost Nokia v roce 1993.

V případě krátké zprávy Neila Papwortha ale šlo především o zkoušku, zda je vůbec možné zprávu z počítače na mobilní telefon poslat. Původně mělo jít o způsob komunikace centrály s techniky a v roce 1992 ještě nikdo netušil, že jednoho dne se budou posílat statisíce textovek každou vteřinu.

O rok později už ale byla v mobilních sítích GSM spuštěná služba textových zpráv a odstartovala tak revoluce v komunikaci na dálku. 

Sociální sítě jako konkurence

První textové zprávy byly zdarma a mohly být odesílány pouze mezi lidmi ve stejné síti. To ale v roce 1994 změnil Vodafone a britské společnosti si brzy uvědomily, že s dramatickým nárůstem SMS přichází také příležitost zbohatnout.   

V roce 2001 už bylo ve Velké Británii za měsíc posláno přes miliardu SMS zpráv, v roce 2005 se pomocí textových zpráv hlasovalo poprvé v pěvecké soutěži Eurovision a sláva textovek nadále rostla. Zdá se ale, že narazila na svůj vrchol. 

Počet odeslaných SMS totiž postupně klesá. Textové zprávy čím dál víc nahrazují jiné mobilní komunikační prostředky, jako jsou například sociální sítě.

To mimo jiné dokazují údaje operátorů ze Štědrého dne. Zatímco v roce 2013 Češi odeslali rekordních 75,44 milionu zpráv, loni to bylo bezmála o šest milionů SMS méně.

Marie Machytková, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme