Virtuální asistenti dohánějí lidstvo, brzy jich bude více než lidí

Doba, kdy lidé, kteří konverzovali se svými chytrými mobily, vypadali jako blázni a podivíni, zřejmě končí. Asistenti v domácnostech a mobilech se masově rozmáhají – podle amerických statistiků jich je více než tři miliardy. Do čtyř let by tak mohli překonat celkový počet lidí na Zemi.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chytrý telefon (ilustrační foto)

Chytrý telefon (ilustrační foto) | Foto: pixabay.com | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Jak informovaly sobotní Lidové noviny, v současnosti je ve světě asi tři a půl miliardy zařízení, která disponují hlasovými asistenty. A právě díky rozmachu technologií i umělé inteligence se americký Úřad pro sčítání lidu ve své studii domnívá, že do čtyř let (tedy do roku 2021) překročí počet aktivních zařízení celkový počet lidí na naší planetě – tedy zhruba sedm a půl miliardy.

Roztomilý domácí robot se nepokazil, hackeři ho změnili v hororovou postavu

Číst článek

Rozvoj se očekává především na poli chytré domácnosti – zařízení by podle analytické společnosti Ovum měla v budoucnu tvořit téměř 60 procent používaných platforem. Počítá se s přesunem z chytrých telefonů do chytrých hodinek, televizorů a dalších podobných zařízení.

Trh sice od roku 2011 ovládá společnost Apple společně s Googlem, nicméně do rychle se rozvíjejícího odvětví vstupují i další technologické firmy (Amazon, Microsoft, Baidu), které do vývoje asistentů investují značné finanční prostředky. Nejnovější přírůstek pak tvoří Bixby od společnosti Samsung.

Rozvoji brání jazyková výbava

Důvod, proč u nás může hlasový asistent působit stále exoticky, je ten, že existuje pouze několik jazykových mutací. Asistent od společnosti Google zvládá pouze angličtinu a němčinu. Bixby pak rozumí jen anglicky a korejsky.

Aplikace totiž musí samotný hlas uživatele převést na posloupnost slov a jednotlivým slovům přiřadit správný význam. Jenže samotná stavba vět i gramatika českého jazyka je značně složitější, než je tomu třeba u zmíněné angličtiny.

Pozor, aplikace naslouchá

Pohodlí, které asistenti představují, však může být vykoupeno bezpečností. S masovým rozšiřováním sílí i obavy o ochranu soukromí a osobních údajů. Aby mohl například chytrý dům vždy pohotově reagovat na požadavky majitele, musí neustále ‚naslouchat‘.

Přestože by během doby, kdy není aplikace aktivovaná, neměla odcházet data, jde o potenciální slabinu, které by se dalo snadno zneužít. V americkém státě Arkansas si již tamní policie během vyšetřování vraždy vyžádala záznam právě z hlasového asistenta.

Daniel Platil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme