Vlak štěkající jako pes a bekající jako jelen. Japonské dráhy testují, jak předejít srážkám se zvěří

Japonské železnice testují vlak, který z reproduktoru vysílá nahrávku štěkajícího psa a bekajícího jelena. Cílem je předejít srážkám s vysokou zvěří na železničních tratích. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní média.

Tento článek je více než rok starý.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský rychlovlak Šinkansen

Japonský rychlovlak Šinkansen | Zdroj: Wikimedia Commons

Vědci z železničního výzkumného ústavu RTRI uvedli, že třívteřinový zvuk bekání jelena přitáhne pozornost zvířete a následující 20vteřinový psí štěkot ho přiměje k útěku.

Japonské dráhy si nasypaly popel na hlavu: Náš vlak odjel o 20 sekund dřív, odpusťte!

Číst článek

Podle expertů RTRI byl vlak s reproduktorem testován v pozdních večerních hodinách, kdy jelenovitá zvěř nejčastěji ke kolejím přichází. Počet kusů spatřených u trati se snížil na polovinu, tvrdí vědci.

Pokud se opatření nadále bude ukazovat jako účinné, plánují japonské železnice umístit ke kolejím také statická zařízení v místech, kam jelenovitá zvěř přichází pravidelně. „Tyto zvuky ale nebudou vysílány v místech, kde žijí lidé," ujistili zástupci železnic.

Jeleni a srnci přicházejí k železničním tratím mimo jiné proto, že si olizováním železných pilin, které vznikají při kontaktu kol vlaku s kolejemi, doplňují zásoby železa, píše zpravodajský server BBC News.

Lví trus

Japonské železnice v minulosti experimentovaly například s použitím lvího trusu na kolejích, jehož zápach měl vysokou zvěř zapudit. Podle BBC to ale nebylo příliš efektivní, protože výkaly smýval déšť.

Ani hotově, ani kartou. Ve Švédsku se za vlak platí čipem v ruce

Číst článek

Větší naději na úspěch má zřejmě nápad jednoho ze zaměstnanců železnic, který navrhl používat ke kontrole míst, kde jelenovitá zvěř přechází trať, ultrazvukové vlny. Zařízení umožňuje zvířatům přístup na koleje pouze ve chvíli, kdy místem neprojíždějí žádné vlaky.

Podle japonského ministerstva dopravy bylo v roce 2016 zaznamenáno rekordních 613 případů srážky vlaku s vysokou zvěří a dalšími divoce žijícími živočichy. Každý z incidentů způsobil minimálně půlhodinové zpoždění vlaku.

Štěkající klakson ale není prvním nápadem, jak využít k odehnání jelenů od železnice psy. Lanovka v prefektuře Nara v centrální části země má kupříkladu vagony v podobě psů a koček, píše server BBC News.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme