Ostravští vědci vyvinuli chytrý hybridní kotel, kombinuje spalovaní pelet a tepelné čerpadlo

Výzkumníci Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) vyvinuli nový typ hybridního zařízení pro vytápění. Jde o tepelné čerpadlo a peletový kotel v jednom s inteligentní řídicí jednotkou. Zařízení je určeno pro vytápění rodinných domů, veřejných budov i průmyslových objektů a má pomoci snížit náklady na teplo. Novinářům to sdělila mluvčí univerzity Petra Halíková.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paroplynová elektrárna Počerady

Zařízení samo vyhodnotí, kdy je výhodnější využít který zdroj (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zařízení kombinuje spalování biomasy v podobě dřevních pelet s tepelným čerpadlem. Na vývoji univerzitní vědci spolupracovali se soukromou společností. „S myšlenkou nového hybridního zařízení přišli zhruba před pěti lety ve snaze nabídnout na trh novou koncepci. Následné změny vyvolané geopolitickou situací včetně energetické krize související s válečným konfliktem na Ukrajině prokázaly, že se jednalo o velmi vizionářské a strategické rozhodnutí,“ uvedla Halíková.

Až 35 tisíc korun za fůru. Uhlí je stále dražší, naopak ceny ekopaliv i dřeva výrazně klesají

Číst článek

Výzkum trval přibližně tři roky a finančně ho podpořilo ministerstvo průmyslu a obchodu. „Cílem bylo spojit to nejlepší ze světa spalování biomasy a ze světa tepelných čerpadel. Výsledkem je unikátní hybridní peletový kotel, který nemá v Evropě obdoby. Hybridní provoz vždy umožní najít levnější řešení, než kdyby byl k dispozici jen jeden z uvedených zdrojů tepla,“ uvedl řešitel projektu Leopold Benda.

Kromě kombinace obou způsobů získávání tepla je podle mluvčí zařízení ojedinělé i svým řídicím systémem, který odborníci vyvinuli přímo na míru. „Řídicí jednotka si v závislosti na potřebách objektu, ceně vstupních zdrojů, tedy elektrické energie či pelet, sama vyhodnocuje, kdy je ekonomicky výhodnější topit peletami a kdy je naopak vhodnější využít tepelné čerpadlo,“ řekl další řešitel projektu Jiří Horák z Výzkumného energetického centra CEET.

„Na základě toho automaticky uvede danou součást v činnost. Nahradí tedy lidský faktor a nutnost obsluhy systému. Naše řešení je tudíž nejen komplexní, ale také chytré,“ doplnil Horák.

Síkela: ERÚ našel další úspory v regulované složce elektřiny. Zdražení se ale zmírní jen nepatrně

Číst článek

Podle něj výzkumníci při vývoji tří variant zařízení s tepelným výkonem 10, 25 a 90 kilowattů pro různé druhy objektů zúročili dlouholeté znalosti. „Naším dlouhodobým cílem je přispívat ke zvýšení účinnosti výroby tepla a snížení emisí znečišťujících látek.Námi vyvinuté hybridní zařízení je jednou z možností, jak se odklonit od fosilních paliv a současně mít k dispozici provozně komfortní zařízení. Současně nabízí i určitou svobodu, protože uživatel není závislý pouze na jednom zdroji tepla,“ uvedl Horák.

Mluvčí řekla, že zajištění různých druhů energie pro vytápění je již v tuzemských domácnostech vzhledem k růstu cen energií poměrně běžné. Třeba v objektech s tepelným čerpadlem si lidé přitápějí dřevem v krbu. Cena nejžádanější varianty hybridního kotle o tepelném výkonu 25 kW se pohybuje od zhruba 400 000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme