Začínali s ním téměř všichni, dnes už je spíše raritou. Internet Explorer slaví 22 let

Název Internet Explorer je pro mnoho lidí synonymem pro internet. Přestože tento prohlížeč v minulosti zažíval velký boom, aktuálně už je spíše zapomenutým. Podle některých odborníků na IT pomohl k tomu, aby se rychleji vyvíjely ostatní prohlížeče, které ho v současnosti předběhly. Ve středu je to přesně dvaadvacet let, co Microsoft spustil jeho první verzi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doba největší slávy Internetu Exploreru už pominula. Tento prohlížeč se v současnosti stal spíše zapomenutým. | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: Český rozhlas

Potenciál internetu ze začátku podcenila jak firma Microsoft, tak telekomunikační operátoři.

Jak Radiožurnálu vysvětlil internetový analytik Daniel Dočekal, Internet Explorer původně nebyl nápad Microsoftu. „Vlastně si pořídil zdrojové kódy a podklady z prohlížeče, který se jmenoval SpyGlass Mosaic.“

Jeho vývoj byl ale rychlý a ještě v témže roce přišla společnost s druhou verzí. Necelý rok poté i s třetí. Právě tehdy spatřilo světlo světa nové logo - dodnes používané modré éčko.

Čtvrtá generace pak přišla v době, kdy začínal opravdový boom webu. „Internet Eplorer tehdy vlastně využil toho, že ti ostatní byly pomalejší,“ pokračuje Dočekal.

Microsoft tak svým prohlížečem ovládl většinu světa, na což si u evropských i amerických antimonopolních úřadů stěžovaly konkurenční firmy. Podle IT analytika Petra Koubského ale právě politika Microsoftu napomohla rozvoji trhu s prohlížeči i samotného internetu.

„Jistě se dá mluvit o tlaku na ostatní výrobce, aby technicky Microsoft zkusili předběhnout, což se jim vesměs nakonec povedlo,“ říká Koubský.

Internet Explorer začaly postupně vytlačovat jiné prohlížeče. Dnes je nejpoužívanější verzí Google Chrome a Internet Explorer se dostal až na druhou kolej.

Dočekal uvedl, že podle některých statistik má jen čtyřprocentní podíl. A tak se v současnosti stává spíše raritou.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme