Zaměstnanci OpenAI se postavili za odvolaného ředitele. Hrozí odchodem, pokud se nevrátí do čela

Téměř všichni zaměstnanci neziskové organizace pro výzkum umělé inteligence OpenAI pohrozili odchodem, pokud současní členové správní rady nerezignují a do čela podniku se nevrátí Sam Altman, který byl v pátek překvapivě odvolán z funkce výkonného ředitele. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na dopis adresovaný správní radě.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ChatGPT

Společnost OpenAI zhruba před rokem uvedla na trh svého chatbota ChatGPT | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Pod dopis se podle počátečních informací médií podepsalo zhruba 500 z celkem 770 zaměstnanců OpenAI. Později však počet podpisů dál rostl a podle agentury Bloomberg se vyšplhal na více než 700.

Altman je spoluzakladatelem OpenAI. Po jeho odvolání se z firmy rozhodl odejít i další spoluzakladatel Greg Brockman, kterého správní rada odvolala z funkce svého předsedy. Americký softwarový gigant Microsoft, který je předním investorem v OpenAI, v pondělí oznámil, že Altman a Brockman začnou pracovat pro něj a povedou jeho nový tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence (AI).

Odvolaný šéf společnosti OpenAI, která stvořila ChatGPT, přechází s částí týmu do Microsoftu

Číst článek

Zaměstnanci OpenAI v dopise hrozí, že v případě nesplnění podmínek přejdou do nové divize Microsoftu vedené Altmanem a Brockmanem. „Microsoft nás ujistil, že v této nové divizi jsou místa pro všechny zaměstnance OpenAI,“ píše se v dopise, jehož znění zveřejnil například server Wired.

Pod dopis se podle agentury Bloomberg podepsal dokonce jeden z členů správní rady, další spoluzakladatel OpenAI Ilya Sutskever. „Hluboce lituji své účasti při krocích rady,“ napsal Sutskever na síti X. „Nikdy jsem neměl v úmyslu OpenAI poškodit. Miluji všechno, co jsme spolu vybudovali, a učiním vše pro znovusjednocení firmy,“ dodal.

Společnost OpenAI zhruba před rokem uvedla na trh svého chatbota ChatGPT, což spustilo všeobecný zájem o generativní umělou inteligenci a soutěžení technologických firem v tomto odvětví.

Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele.

Altman byl tváří vzestupu společnosti OpenAI a mnozí ho považují za tvář celého odvětví umělé inteligence, napsal server BBC. Altman mimo jiné vypovídal před americkým Kongresem v rámci slyšení, které se zabývalo příležitostmi a riziky spojenými s AI.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme