Technický pokrok 3D tiskáren může pomoci zubním lékařům. Pacienti by se mohli dočkat tištěných zubů

Jedním z medicínských oborů, který se čím dál tím rychleji digitalizuje, je stomatologie. Studenti 1. lékařské fakulty pražské Univerzity Karlovy ve výuce využívají 3D tisk. Učí se modelovat za pomoci počítačové 3D grafiky a tisknou třeba i první 3D zubní protézy.

Radiožurnál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model čelisti vyrobený 3D tiskárnou. Jedná se o pacienta s těžkým zánětlivým postižením čelisti | Zdroj: 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

S pedagogem a zubním chirurgem Josefem Šebkem u 3D tiskárny sledujeme, jak se právě tisknou dlahy pro ortognátní chirurgii. Operací, při kterých se pacientům operuje například větší předkus nebo podkus, provádějí v pražské Všeobecné fakultní nemocnici šest do týdne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké využití mají 3D technologie ve stomatologii?

Dvě dlahy vyrobí 3D tiskárna asi za čtyři a půl hodiny. „K zákroku na obou čelistech potřebujeme dvě dlahy, proto tady tiskárna pracuje každý den,“ vysvětluje dentista s tím, že výhledovou možností je i tisk zubních náhrad.

„Tato tiskárna umožňuje tisk celkových náhrad. Ale budou to spíš takové, které se využívají třeba při okamžité zátěži dentálních implantátů,“ doplňuje.

Skvělý nástroj pro mediky

S napětím sleduje práci 3D tiskárny studentka 5. ročníku oboru Stomatologie Renáta Doleželová. Také ona se s 3D tiskem setkává hlavně při operacích čelistních anomálií. Od třetího ročníku tuto technologii studenti běžně využívají, samozřejmě pod dohledem zkušených lékařů.

„Tiskárna pomáhá vytvořit šablony, které následně používáme při operacích. Pomocí CBCT vyšetření můžeme vytvořit modely a díky nim už dopředu vidíme, jak budeme čelist posouvat,“ popisuje medička.

Na brněnském VUT sestrojili bezpilotní letoun vytištěný na 3D tiskárně. Tisk zabral 140 hodin

Číst článek

CBCT je třídimenzionální rentgenové vyšetření zubů a kostí hlavy. Zachycuje tkáně ve všech rovinách a umožňuje tak zubním chirurgům získat prostorový přehled. Kromě diagnostiky jej lékaři používají také při léčbě a ke studijním účelům nejen pro mediky, ale i pro kvalifikované lékaře.

„Vytištění 3D modelu zkracuje operační čas a zároveň poskytuje cenné informace, které bychom bez něj neměli,“ doplňuje Josef Šebek s tím, že možnost sáhnout si na věrný model před operací nenahradí žádná sebedokonalejší vizualizace.

Andrea Skalická, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme