Olomoučtí vědci přišli s novým nanomateriálem na odhalování zbytků antibiotik ve vodě

Malá krabička a mobilní telefon. To je vše, co potřebují vědci výzkumného institutu CATRIN v Olomouci k odhalení i velmi malého množství zbytků antibiotik ve vodě. Využívají při tom nový nanomateriál, který vyvinuli.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Data získají olomoučtí vědci rychle a levně na displeji telefonu

Data získají olomoučtí vědci rychle a levně na displeji telefonu | Foto: Blanka Mazalová | Zdroj: Český rozhlas

Podle vědců narůstající odolnost mikroorganismů vůči antibiotikům představuje jeden z největších problémů dnešní medicíny. Napomoci k jeho řešení by mohla i možnost sledovat hladiny antibiotik v různých vzorcích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olomoučtí vědci dovedou ve vodě levně a rychle najít zbytky antibiotik. Vyvinuli nový nanomateriál

„Prvním krokem je zapojení tohoto zařízení do mobilu. Je to opravdu malinká krabička. Druhým krokem je zapojení do elektrody do potenciostatu. Na ten už máme nanesený náš materiál, grafen, a posledním krokem už je vložení elektrody do kontaminované vody,“ uvádí chemik David Panáček, který do minuty ukazuje výsledek na mobilu.

Palčivý problém dnešní medicíny

V Plzni vyrobili čerpadlo, které se vejde i do mikročipů. Jeho budoucnost může být i v medicíně

Číst článek

Odolnost vůči antibiotikům představuje podle něj jeden z nejpalčivějších problémů dnešní medicíny. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace by mohla mít rezistence na svědomí víc úmrtí než rakovina.

„Čím vyšší mají bakterie rezistenci vůči antibiotikům, tím méně jsou tato antibiotika účinná a tím více hrozí, že se budou zaplňovat nemocnice. K bakteriálním onemocněním jsou náchylnější především starší pacienti,“ upozorňuje Martin-Alex Nalepa z výzkumného týmu CATRIN.

„Čím vyšší mají bakterie rezistenci vůči antibiotikům, tím méně jsou tato antibiotika účinná.“

Martin-Alex Nalepa z výzkumného týmu CATRIN

Účinnost senzoru olomoučtí vědci ověřili na kohoutkové pitné vodě, v mléčných výrobcích a lidských slinách. Látky odvozené z grafenu využili výzkumníci z institutu CATRIN už dřív na senozoru, které dokážou odhalit nahrazení hovězího vepřovým masem.

Podrobnosti ohledně fungování nové nanomateriálu si poslechněte v kompletní reportáži Blanky Mazalové.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme