Týden vědy představuje robotické hračky i výrobu nanovláken
Na pěší zónu před Národní technickou knihovnou v Praze-Dejvicích dnes mířily tisíce lidí - především žáků základních a středních škol. Na akci Věda v ulicích byly v šestadvaceti stáncích k vidění desítky vědeckých objevů a technických novinek i kuriozit. Je to jeden ze způsobů, kterými chce projekt Česká hlava podpořit zájem lidí o přírodovědné obory.
Robotické hračky, přístroj na výrobu nanovláken a desítky dalších technických a vědeckých exponátů si mohou návštěvníci prohlédnout v pražských ulicích v rámci Týdne vědy open air.
„Ve stánku Geofyzikálního ústavu si přímo na stole zkusíte vyrobit sopku a zemětřesení. Prohlédnete si počítač ovládaný okem, elektromobil nebo elektrické skateboardy,“ popisuje redaktorka Radiožurnálu Pavla Dluhoschová.
Národní technické muzeum zase ukazuje, jak naši předkové ve středověku pozorovali hvězdy.
V expozici ČVUT budily zájem robotické hračky a také bezpilotní helikoptéra, kterou představil Miloš Kruml z katedry kybernetiky: „Je to vlastně bezpilotní kvadroptéra, která bude využívána při testování umělo-inteligentních systémů, které ny mohly být využívány při leteckém provozu.“
Ve vedlejším stánku se lidé zajímají o detektor lži anebo počítač, který se dá ovládat očima - skvělá pomůcka pro handicapované. Geofyzikální ústav Akademie věd nabídl možnost "vyrobit" si na počítači zemětřesení.
Vysoká škola chemicko-technologická lákala na zábavné pokusy, třeba proměnu vody ve víno nebo hrátky se suchým ledem. A František Linhart z elektrofakulty ČVUT předváděl perspektivní vozítka - elektrickou tříkolku a závodní formuli na solární pohon.
Výstava pro snílky, možná i budoucí vynálezce a konstruktéry - to je Věda v ulicích.Tím, jak atraktivně studentům přibližuje přírodovědné obory, také tak trochu učitelům usnadňuje práci.
Program vyvrcholí v pátek 23. září Chemickým jarmarkem.