Umělá inteligence způsobí třetí světovou válku, myslí si miliardář Musk. Chce úřad pro regulaci

Že zkázu lidstva jednou způsobí stroje vyrobené člověkem, předvídal už Karel Čapek. V této myšlence pokračovaly filmy jako Terminátor, Já, robot nebo Matrix. A na to vše pomyslně navázal i americký podnikatel a vizionář Elon Musk. Obává se, že umělá inteligence způsobí třetí světovou válku.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký podnikatel a vizionář Elon Musk se dívá do vysokorychlostního transportního systému Hyperloop | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Umělá inteligence by podle Muska mohla rozhodnout o preventivním úderu proti nepříteli, pokud by dospěla k závěru, že je to nejpravděpodobnější cesta k vítězství. Musk to napsal na svém Twitteru v odpovědi jinému uživateli.

Musk už v srpnu podepsal dopis vyzývající OSN k zákazu vývoje takzvaných robotů zabijáků, kteří si vybírají cíl a útočí na něj bez zapojení lidí. Nic takového zatím neexistuje, ale brzy by mohlo. Už před časem proto Musk, jak zaznamenala CNN, vyzýval k obezřetnosti i americkou vládu:

„Federální vláda by se měla ujistit, že veřejnost je v bezpečí. Myslím si, že by bylo správné založit nějakou vládní agenturu, která by se nejdřív měla seznámit se situací. Až získá vhled, měla by nastavit pravidla a regulace, jako je tomu třeba v letectví,“ tvrdí Musk.

Nezodpovědné, odpovídá Zuckerberk

Jiný miliardář - zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg s Muskem nesouhlasí. Jeho varování označil za velmi nezodpovědné. Musk prohlásil, že s ním o tom mluvil a že Zuckerberg umělé inteligenci rozumí jen omezeně.

Musk se k tématu vrátil na Twitteru. Zaujal ho komentář Vladimira Putina. Podle ruského prezidenta je umělá inteligence budoucností celého lidstva a ten, kdo se stane jejím průkopníkem, se stane i vládcem světa.

Putin ujistil, že pokud to bude Rusko, s ostatními se o své technologie podělí. Šéf technologické firmy Cognizant ale CNN řekl, že to jsou to v současnosti spíš Spojené státy, Čína a Indie.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme