V Austrálii se objevil první virus v iPhonu

Program, který se jmenuje Ikee, napadá multifunkční telefony iPhone od firmy Apple. Vir se projevuje přenastavením tapety na obrázek britského zpěváka 80. let Ricka Astleye. Na displeji se kromě fotky objeví zpráva parafrázující zpěvákův hit "Ikee is never going to give you up", tedy "Ikee tě nikdy nenechá ve štychu".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple iPhone | Foto: apple.com

Jak napovídají symptomy programu, jeho cílem není ohrožení dat majitele telefonu, ale upozornění na jednoduchý přístup k nim.

Podle zástupce šéfredaktora odborného serveru MobilManie.cz Filipa Kužela se totiž v mnoha mobilních telefonech ukrývají citlivé údaje, které mohou být bezpečnostním rizikem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Rádiu Česko o virech v mobilních telefonech mluvil zástupce šéfredaktora odborného serveru MobilManie.cz Filip Kužel.

"Viry by v budoucnu mohly sloužit například ke stažení hesel, s jejichž pomocí by se pirát dostal třeba i k bankovnímu účtu," říká Kužel.

Do iPhonu se aplikace nahrávají přes iTunes. Tento přenos programů je podle Kužela bezpečný a výrobce garantuje ochranu dat v případě, že uživatel pracuje jen s autorizovanými programy.

Nový virus se ale dostává do telefonu způsobem, který iTunes obchází. "Je to takzvaný jailbreak, telefon se odblokuje a uživatel si může doinstalovávat různé aplikace, a právě tímto způsobem se tam dostane i tento virus," pokračuje Kužel, který i přesto považuje Apple iPhone za nejbezpečnější na trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Světem se šíří vir, který míří na moderní iPhony. Ve Stalo se dnes si o tom povídala Veronika Sedláčková s šéfredaktorem serveru Root.cz, Petrem Krčmářem.

Jak v pořadu Stalo se dnes uvedl šéfredaktor serveru Root.cz, Petr Krčmář, virus v telefonu je v podstatě chybou uživatele, že nepostupuje podle návodu.

"To jest: nainstaluj a první věc, kterou udělej, je - změň heslo. Ten virus jednoduše využívá toho, že heslo na iPhon zkusí, a pokud se mu povede dostat dovnitř, tak má otevřenou cestu," řekl v pořadu Stalo se dnes šéfredaktor serveru Root.cz, Petr Krčmář.

IPhone podle Kužela představuje nejmenší riziko, na druhou stranu je to cesta nejmenší svobody, na což si uživatelé stěžují.

Viry v mobilech jsou jen otázkou času

V posledních letech stále roste počet smartphonů, tedy takzvaně chytrých telefonů a tento trend bude pokračovat i v budoucnu.

"Jestli se stane některá z platforem smartphonů většinovou a bude stát zato vyvíjet se s těmi viry, tak se jich v budoucnu určitě můžeme dočkat," dodává Kužel.

Na to pravděpodobně poukazuje i autor viru Ikee. Je tedy nepravděpodobné, že by byl nějak stíhaný.

"Osobně si myslím, že v tomto případě bude platit pravidlo: Kde není žalobce, není ani soudce. Tvůrce tohoto viru totiž vlastně upozornil na bezpečnostní chybu telefonů, které nejsou používány podle toho, jak si přeje Apple, čímž vlastně firmě Apple pomáhá. Přemýšlím tedy, kdo by takového programátora žaloval," doplňuje Kužel.

Zuzana Vlčková, Katka Brezovská, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme