V Brně vyroste Středoevropský technologický institut i díky EU

Brno se už může těšit na špičkové vědecké laboratoře světové úrovně. Díky evropským fondům a dotaci 5,24 miliard korun vyroste v areálu bohunického kampusu a kampusu Pod Palackého vrchem Středoevropský technologický institut – CEITEC. Vědecké týmy se zaměří na nanotechnologie, biomedicínu nebo materiálový výzkum. Evropská komise už neoficiálně na výstavbu centra kývla, za několik týdnů projekt schválí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita | Foto: Masarykova univerzita

Profesor Radimír Vrba popisoval, jak se do několika let promění areál univerzitního kampusu Bohunice Masarykovy univerzity a kampusu Pod Palackého vrchem. Proděkan Fakulty elektrotechniky Vysokého učení technického ukazoval na volnou plochu, kde vznikne Středoevropský technologický institut, CEITEC.

„Budou tam dvě budovy, které budou pro výzkumný program Pokročilé materiály a jedna budova, která bude pro mikro- a nanotechnologie,“ řekl Radomír Vrba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové a Kláry Bílé o výzkumném centru v Brně v Dopoledním Radiožurnálu.mp3

V areálu tak vyrostou laboratoře vybavené těmi nejmodernějšími přístroji pro molekulární medicínu, pokročilé materiály nebo nanotechnologie. Pracovat na nich mají nejen čeští, ale také zahraniční vědci. Například se zaměří na vývoj robotických zařízení, říká docent Luděk Žalud z Fakulty elektrotechniky.

„Budeme se zabývat vývojem průzkumných robotických systémů. Jsou to stroje, které jsou nějak dálkově ovládané nebo s nějakou inteligencí, které se nasazují na místa, která by byla pro člověka nebezpečná nebo těžko dostupná. Typický je pyrotechnický robot, robot pro vyhledávání nějakých výbušnin,“ uvedl Luděk Žalud.

Těsně před schválením

Více než pětimiliardový projekt financovaný Bruselem z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace je podle zatím neoficiálních informací těsně před schválením. Evropská komise dá razítko s povolením výstavby centra do několika týdnů, tvrdí Jaroslav Kuba, šéf evropských fondů na ministerstvu školství, které má velké výzkumné projekty na starosti.

„Jednání v Bruselu se týkala nejen projektu ELI, ta se týkala všech velkých projektů, které máme v současné době k projednání nebo ke schválení v Evropské komisi. Domníváme se, že podobný postup bude zvolen pro všechny projekty. Podobně blízko je podle mých informací i projekt CEITEC,“ uvedl Jaroslav Kuba.

Jako první byl také, zatím neoficiálně, Evropskou komisí už schválen projekt nejvýkonnějšího laseru na světě ELI, který se vybuduje v Dolních Břežanech. Celkově v Česku vyroste takových špičkových vědeckých center šest.

Klára Bílá, Petra Benešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme