V noci budou na obloze padat hvězdy Leonidy

Až pět set meteorů za hodinu předpovídají někteří odborníci v noci ze 17. na 18. listopadu. V této době bude totiž vrcholit aktivita meteorického roje Leonidy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonidy

Leonidy

Podle vedoucího observatoře Kleť Miloše Tichého lze Leonidy sledovat v tuto dobu každý rok.

"Leonidy se vyskytují každý rok kolem 17. listopadu, ale výraznější aktivita bývá tak jednou za 30 až 33 let let. Pokud bude jasno, tak by měly být viditelné večer kolem 23. hodiny, a to v celé České republiky. Ale je třeba si vyjít někam za město, kde neruší pouliční osvětlení," radí Miloš Tichý.

Podle Jany Tiché z observatoře na Kleti Létat by jich ze souhvězdí Lva mělo až 500 za hodinu, podle některých astronomů dokonce až 1000 za hodinu. Protože je Měsíc krátce po novu, nebude jeho svit rušit pozorování. Otázkou stále zůstává, zda nebude zataženo.

Meteority, tedy světelné efekty, vznikají třením prachových částic z komety při průletu atmosférou Země o molekuly vzduchu. Přitom se rozžhaví a většinou vypaří. Při ionizaci okolního plynu vznikají na obloze jasné světelné čáry, které je možné pozorovat.

Leonidy se jmenují podle latinského názvu souhvězdí Lva (Leo), odkud meteory zdánlivě vyletují. Výjimečně se Leonidy projevují meteorickými dešti, při nichž jsou vidět stovky i tisíce padajících hvězd za hodinu. Bylo tomu tak v letech 1833, 1866 a 1966.

Radek Pavlovič, Alena Adámková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme