V USA zkoušejí na lidech nadějnou látku proti viru eboly

Velmi stabilní látka by mohla jednou účinně přemoci ebolu. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků povolil zkoušky nového přípravku na lidech. Lék vyvíjí společně americký vojenský ústav pro výzkum nakažlivých chorob a soukromá společnost AVI BioPharma.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnické zařízení Lékařů bez hranic na léčbu krvácivé horečky Ebola.

Zdravotnické zařízení Lékařů bez hranic na léčbu krvácivé horečky Ebola. | Foto: Pascale Zintzen

Testy probíhaly zatím jen na opicích, podle informací BBC ale látka působila jako velmi účinné virostatikum. Dosud známé léky proti ebole přitom na opice nepůsobí.

Podle docenta Jana Konvalinky, biochemika z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, je nutné počkat na další výsledky. „U takových zpráv není opatrnost nikdy na škodu. Jen bych upozornil, že spoluautorem je soukromá firma, která má samozřejmě velký zájem na zveřejnění výsledků, protože to zvyšuje zájem o její akcie a je to součást PR.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s doc. Janem Konvalinkou z Ústavu organické chemie a biochemie AV o léku proti viru Eboly.mp3

„Na druhou stranu je to vědecky velice zajímavá věc, hlavně chemickým principem, který američtí výzkumníci použili. Tento typ látky je znám dva roky, ale nyní má jiný způsob účinku. Hlavně je to velmi slibné v možnosti potenciální léčby úplně jiných virových onemocnění. Mohl by to být průlom v léčbě virových chorob obecně,“ říká Konvalinka.

„Viry používají jako genetickou informaci RNA a tyto látky jsou strukturně hodně podobné malé části molekuly RNA, vážou se na ni a znemožňují její kopírování, tím blokují rozmnožování viru. Tento princip je známý dvacet let. Ale teď se našla chemie, která vytváří velmi stabilní molekuly, které se dostávají do buněk a dlouho tam přežívají. A to je průlom,“ vysvětluje.

Testy na lidech podle Konvalinky nejsou konečnou fází. „Pořád budou vědci závislí na testech na zvířatech. Především proto, že ebola není lidský virus. Prakticky všechny přenosy viru byly ze zvířat – buď z opic nebo z trusu býložravých kaloňů, kteří žijí v afrických jeskyních. Naštěstí se virus z člověka na člověka přenáší velmi obtížně, přirozeně se tedy mezi lidmi nevyskytuje,“ říká Konvalinka.

Nebezpečné onemocnění i zbraň

Ebola patří mezi biologické zbraně, proto se také na vývoji léku podílí americká armáda. Její užití je ovšem díky tomu, že se nerozšiřuje mezi lidmi, obtížné. „Ví se ale, že počátkem 90. let byl v Rusku intenzívní výzkum příbuzného eboly, viru marburg. Pokoušeli se z toho vyrobit biologickou zbraň, dokonce se to doktoru Ustinovovi, významnému ruskému biologovi, částečně podařilo. Sám se však při práci nakazil a zemřel,“ informuje Konvalinka.

V Ústavu organické chemie a biochemie AV podle něho pracuje na podobném projektu skupina inženýra Ivana Rosenberga. Ani u amerických výzkumníků však nemůžeme očekávat rychlé výsledky v podobě hotového léku. „Kdyby vše šlo velmi dobře, což nelze předvídat, mohlo by to trvat 5-10 let,“ předpokládá Konvalinka.

Ebola patří mezi tzv. hemoragické horečky. Projevuje se vysokými teplotami a krvácením z vnitřních orgánů. Inkubační doba je několik dnů a pacienti bez lékařské pomoci umírají takřka ve stu procent. V lepších nemocnicích je úmrtnost mezi 30 a 50 procenty. Vyskytuje se v tropické Africe, hlavně v Zaire, v Tanzánii, na Pobřeží slonoviny.

Patří k nejnebezpečnějším virovým chorobám na světě; od roku 1976 na ni zemřelo asi 1200 lidí. Je to však mnohem méně než kolik obětí si vybírá například malárie, na kterou ročně umírá zhruba milion lidí.

Martina Mašková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme