Akademie věd ocenila popularizátory botaniky, jaderné fyziky a filozofie. Předání cen se odkládá

Cenu předsedkyně Akademie věd ČR za propagaci výzkumu letos získali botanik Petr Pyšek, jaderný fyzik Vladimír Wagner a popularizátor filozofie Milan Dufek. Za akademii o tom v pondělní tiskové zprávě informovala Markéta Růžičková. Slavnostní předání se kvůli epidemii covidu-19 odkládá. Původně mělo být minulý týden během festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie věd (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Petr Pyšek se podle akademie v posledních letech pravidelně řadí mezi nejcitovanější vědce světa. Založil výzkum rostlinných invazí a patří k vůdčím postavám tohoto oboru.

„Vytvořil klasifikaci invazního procesu, která se stala mezinárodním standardem. Vybudoval také databázi GloNAF zaznamenávající naturalizované nepůvodní druhy rostlin,“ popsala Růžičková.

Ohledně svého oboru Pyšek zároveň často vystupuje v médiích, píše popularizační články a přednáší také na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Podle AV je díky němu Česko považováno za jedno z nejvýznamnějších center výzkumu rostlinných invazí. Pyšek pracuje v Botanickém ústavu Akademie věd.

Akademie věd mu vděčí za to, že stále existuje, říká Zdeněk Havlas o zesnulém profesorovi Zahradníkovi

Číst článek

Za dlouhá léta popularizace jaderné fyziky, kosmologie a energetiky i důraz na věcný pohled a kritické myšlení byl oceněn Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd.

„Vystupuje v televizních i rozhlasových pořadech, aktivně přednáší na Českém vysokém učení technickém v Praze i po celé republice a videa z jeho přednášek mají na internetu desítky tisíc zhlédnutí. Jeho nasazení pro popularizaci vědy trvá téměř po celou dobu kariéry, bezmála 35 let,“ zdůraznila Růžičková.

‚Strašně zajímavá látka.‘ Mohla by léčit obezitu, cukrovku i Alzheimera, říkají čeští vědci

Číst článek

Wagner je také autorem knihy Fukušima I poté, v níž laikům přiblížil okolnosti katastrofy, která se udála v roce 2011, a likvidaci následků.

Třetí laureát Milan Dufek se věnuje popularizaci vědy v regionálním prostředí, především na Vysočině. Je duchovním otcem a ředitelem Evropského festivalu filozofie, který se koná ve Velkém Meziříčí a je největší akcí svého druhu v Česku.

Podle Akademie věd je hlavní myšlenkou festivalu vyvést českou a slovenskou filozofii, vědu a literaturu mimo čistě akademické prostředí do veřejného prostoru. Festival tak divákům přibližuje už 14 let vědecká témata přitažlivou a srozumitelnou formou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme