Amazonie byla osídlenější než se myslelo, ukazují nové satelitní snímky

Nové satelitní snímky upřesňují dosavadní poznatky o předhispánském osídlení Amazonie. Brazilští a britští vědci na základě analýzy záběrů z družic našli stopy více než osmdesáti osad u hranic Brazílie a Bolívie. Informuje o tom americký server Smithsonian.

Tento článek je více než rok starý.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na amazonský deštný prales.

Letecký pohled na amazonský deštný prales. | Foto: Paulo Whitaker | Zdroj: Reuters

Objev svědčí o tom, že v první polovině 15. století byla Amazonie osídlená mnohem hustěji, než se vědci dosud domnívali. 

Záznamy z 18. století uvádějí, že na území podél horního toku řeky Tapajós byly kdysi velké vesnice navzájem propojené cestami. Archeologové se ale roky domnívali, že předhispánské osídlení v Amazonii se soustředilo pouze v úrodných oblastech u záplavových území.

Brazilci a Britové teď díky satelitům našli na savaně v pohraničí zbytky desítek geoglyfů. Obrazce vytvořené na zemském povrchu zřejmě sloužily při rituálních obřadech. Blízko či dokonce uvnitř geoglyfů často ležely vesnice.

Když vědci prozkoumávali konkrétní místa odhalená satelity, našli kamenné nástroje, keramické střepy, dávné skládky odpadu, stopy po opevnění i dávných domech.

Satellite Images Reveal 81 Pre-Hispanic Settlements in the Amazon

smithsonian.com Historical accounts from the 18th century attest that the Upper Tapajós Basin was once densely populated with large villages connected by roads. Nevertheless, for many years, the prevailing theory among archaeologists was that pre-Hispanic settlements in the Amazon were clustered mainly around the fertile lands near the floodplains.

Své závěry vědci popsali v časopise Nature Communication. Odhadují, že v oblasti deštných pralesů jižní Amazonie je až 1300 geoglyfů. Podle počítačových modelů mohlo na tomto území o rozloze 400 tisíc kilometrů čtverečných žít až milion lidí.

Jeden z autorů studie, archeolog José Iriarte z univerzity v britském Exeteru podotkl, že převážná část Amazonie ještě není prozkoumaná. Novou studii označil Iriarte za další kamínek mozaiky. Podle vědce je cílem složit obraz o dějinách osídlení největšího deštného pralesa na světě.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme