Přelom v léčbě rakoviny? Vědci objevili protinádorové účinky v léku pro alkoholiky

Vědcům z mezinárodního týmu, ve kterém byli také badatelé z Olomouce, se podařilo objevit v léku proti alkoholové závislosti mimořádné protinádorové účinky. Disulfiram, známý pod komerčním názvem Antabus, by tak bylo možné v budoucnu využít v boji proti rakovině. Studii týmu vedeného vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zveřejnil jeden z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Nakolik bude možné objev skutečně využít pro zavedení nové léčby rakoviny, ukážou klinické studie.

Na výzkumu se podíleli čeští vědci v čele s Jiřím Bártkem a další badatelé z Dánska, Švédska, Švýcarska, USA a Kanady. „Práce vychází z epidemiologické studie provedené na dánských pacientech - alkoholicích, u nichž bylo zjištěno maligní onemocnění. Ukázalo se, že pacienti, kteří i po nádorové diagnóze nadále užívali disulfiram, měli výrazně menší riziko úmrtí než pacienti, kteří s užíváním přestali," uvedli zástupci univerzity.

Administrativa vs. život. Při získávání léku na rakovinu lze obejít regule EU a ještě mít nárok na proplacení

Číst článek

Tři desítky vědců, kteří jsou pod studií podepsáni, během výzkumu protinádorového efektu disulfiramu zjistili, že lék je v lidském těle za přispění mědi metabolizován na jinou látku, která se hromadí v nádorových buňkách a v nich se váže na NPL4 protein.

Tím způsobuje jeho imobilizaci a ztrátu funkčnosti, uvedli vědci. Výzkum aktivního metabolitu léku disulfiram označují za průlomové zjištění.

V bádání odborníci z Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) a Fakultní nemocnice Olomouc pokračují a účinky disulfiramu v kombinaci s mědí ověřují v klinické studii, která je otevřena pro pacientky s metastatickým karcinomem prsu.

Disulfiram je lék používaný v léčbě závislosti na alkoholu. Při léčbě alkoholismu je využíván již desítky let. Původně byl používán v léčbě střevních infekcí. Lék může fungovat jako užitečná pomůcka u lidí, kteří se rozhodnou přestat pít alkohol, ale potřebují získat pojistku, která jim umožní plnou abstinenci od alkoholu dodržet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme