Jak dojde k blackoutu? Většinou bývá několik příčin, které se kumulují za sebou, popisuje expert

Před patnácti lety, 14. srpna 2003 ve čtyři hodiny odpoledne v New Yorku zhasla všechna světla a přestalo jezdit metro. V USA došlo k největšímu výpadku elektřiny. Ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS Miroslav Šula v rozhovoru vysvětluje, jak k podobným výpadkům dochází a jak se na ně dispečink připravuje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výpadek elektřiny ve Spojených státech postihl 60 milionů lidí a trval 42 hodin. V tu chvíli ale zrovna na dispečinku v ČEPS měli podle Miroslava Šuly jiné starosti, protože se jim ve stejnou dobu poškodilo vedení, a tak se snažili dát dohromady vlastní systém.

„Vlastně nám to tak trochu uniklo v těch prvních chvílích, upozornili nás na to až novináři,“ vysvětluje Miroslav Šula situaci. Krajem okolo Hradce Králové totiž zrovna prošla húlava – jakési „tornádo naležato“, které působí velmi lokálně. Tenkrát zpustošilo některé vesnice a spadly tu dva stožáry.

Na dispečinku, kde Miroslav Šula pracuje, sedí lidé u monitorů a sledují například frekvenci a napětí. Když se má něco stát, většinou k tomu prý nedochází náhle, ale postupně. „Nemá to ani jednu příčinu, ale většinou tam bývá příčin několik, které se kumulují za sebou,“ popisuje Šula.

V New Yorku došlo podle Miroslava Šuly k poklesu napětí a kolizi frekvencí a došlo k výpadku vedení: „Během pár minut se ta obrovská soustava sesypala jako balíček z karet. V tu chvíli dispečeři ani nevědí, co se stalo, a zjišťují teprve rozsah toho omezení.“ 

Trénuje se i na zatmění slunce

Česká soustava je jen malou částí velké sítě evropských přenosových soustav, proto je nutné trénovat situaci při blackoutech ve větší skupině. Dispečerské řízení se musí připravovat také na zatmění slunce. Na to, které proběhlo na jaře 2015, se chystali všichni provozovatelé přenosových soustav v Evropě velmi důkladně.

Výroba elektřiny na fotovoltaických elektrárnách je totiž velká, při zatmění se výroba rychle sníží a během několika minut zase rychle zvýší. „Roku 2015 byla Evropa velmi dobře připravená a spotřebitelé změnu ani nepoznali.“

Lucie Výborná, Mahulena Kopecká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme