Lepidlo na kosti i lék na popáleniny. Brněnští vědci si nechali patentovat jedinečný hydrogel

Jednou možná přijde doba, kdy budeme zlomeniny slepovat speciálním lepidlem. Že je to možné, věří tým vědců z CEITECu VUT (Výzkumné centrum zaměřené na oblast živých věd, pokročilých materiálů a technologií) v Brně. Vyvinuli totiž speciální hydrogel, který může být užitečný ve spoustě medicínských disciplín. Hojení zlomenin je jedna z nich. Na chytrou látku teď získali evropský patent.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hydrogel (ilustrační foto)

Hydrogel (ilustrační foto) | Foto: Petra Klawikowski | Zdroj: Wikimedia Commons

Hydrogel je viskózní roztok polymeru, který se v těle rozloží do oxidu uhličitého a vody, takže je k organismu velmi šetrný. Snadno se aplikuje injekční stříkačkou, sprejem nebo se dá natřít na poškozenou tkáň.

Češi mají spoustu nápadů, loni si nechali patentovat nejvíce vynálezů za posledních 20 let

Číst článek

Po kontaktu s lidským tělem ztuhne a začne uvolňovat potřebné látky, ať už proti bolesti, nebo třeba proti bakteriím. Tekutý gel tuhne také po kontaktu s takzvaným modrým světlem, se kterým často pracují stomatologové.

Hydrogel by se měl dát použít na hojení popálenin nebo jen jako nosič pro chemoterapeutika. Nejpozoruhodnější se ale jeví využití látky v léčbě zlomenin. Hydrogel v lidském těle ztuhne, proto může pomoci kosti lépe přimknout k endoprotéze nebo může zlomenou kost slepit dohromady.

Pro to, aby endoprotéza držela, už sice látky existují, ty se ale zatvrzují při velmi vysokých teplotách, což ohrožuje okolní tkáň. Hydrogel tuhne při působení modrého světla, které pro lidské tělo není nebezpečné, nebo při teplotě 37 stupňů Celsia. Takže se může stát vhodnější alternativou už existujících látek.

Konec trápení? Češi vynalezli sněhové řetězy, které zvládne na auto nasadit každý

Číst článek

Úplnou novinkou je, že gel umí slepit i velmi drobné fraktury, které je dnes problematické léčit.

Pod patentem je podepsaná trojice vědců z brněnského CEITEC VUT, a to Lucy Vojtová, Lenka Michlovská a Josef Jančář. Na zdokonalování vlastností látky pracovali více než deset let.

Díky získání evropského patentu je vědecký recept na přesnou výrobu gelu chráněn. Pokud se brněnskému týmu podaří najít firmu, která by chtěla výrobky na bázi zmíněného gelu vyrábět, má majitel patentu dvacet let dlouhé přednostní právo při výrobě takového produktu na evropském trhu.

Martina Pouchlá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme