Vědci budou zkoumat přesný tvar a složení těla Čechů. Data pomohou výrobcům ochranných pomůcek

Tělesné proporce Čechů budou podrobně zkoumat vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Antropology zajímá přesný tvar těla, jeho vnitřní složení a rozložení tuku v jednotlivých částech organismu. Naměřená data by měla sloužit výrobcům ochranných pomůcek. Cílem vědců je, aby návrháři mohli roušky, respirátory nebo například obleky pro zdravotníky přizpůsobit českým potřebám.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tělesnéproporce Čechů budou studovat vědci z Masarykovy univerzity

Výrobcům roušek i respirátorů by postupně měly pomáhat virtuální figuríny, na nichž si budou moct vyzkoušet střihy (ilustrační foto) | Foto: Ivana Chatrná | Zdroj: Český rozhlas

„Konstrukce nese padesát kamer, které nasnímají tělo z padesáti úhlů pohledu. Snímky následně umožní vytvořit 3D model těla,“ říká Mikoláš Jurda z Ústavu antropologie Masarykovy univerzity, který má na starost první část měření. Sleduje mě od počítače, zatímco stojím uprostřed kovové konstrukce s kamerami. Snímání těla zabere jen pár vteřin. Je to stejné, jako když si člověk dělá fotku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brněnští vědci budou zkoumat přesný tvar a složení těla Čechů. Poslechněte si reportáž Ivany Chatrné

Dalším krokem je magnetická rezonance. Díky ní vědci zjistí, kde se v těle nejvíce ukládá tuk. Procesem provází i výzkumník Lubomír Vojtíšek. „První fází se zbavíte všech kovovových věcí, převlečete se do kovové košilky a zavezeme vás do magnetické rezonance,“ popisuje Vojtíšek pro Český rozhlas Brno.

Po zhruba hodině je hotovo a vědci mají snímek celého těla. Tuk má na obrázcích bílou barvu. Dobře je vidět na nohách nebo na bocích.

Zastaralé normy

Data, která vědci naměřili, budou součástí chystané databáze. Výrobci ochranných pomůcek v ní najdou trojrozměrné modely lidí rozřazené do kategorií podle pohlaví nebo povolání.

„Jak jsem zaznamenali v rámci první fáze koronakrize, bylo na příkladu ochranných pomůcek viditelné, že české populaci neseděly. Je třeba je přizpůsobit,“ vysvětluje antropolog Martin Šuta.

‚A teď se vám doktor podívá do šroubovice.‘ Pandemie urychlila nástup genomiky a medicíny na míru

Číst článek

Trojrozměrné modely budou sloužit výrobcům jako modelové virtuální figuríny. Při výrobě pomůcek si firmy budou moci například předem vyzkoušet střihy. Databáze má být hotová za dva roky, vystřídat by měla více než třicet let staré normy.

„Řada dostupných norem jsou založena na referenčních datech, která pochází ze spartakiád, a to nemůžeme považovat za aktuální,“ doplnil Šuta.

Vědci tak shánějí dobrovolníky, kteří by se nechali naměřit. Hlásit se mohou dospělí lidé všech profesí. „Přihlášeným se budeme postupně ozývat, podle toho, jaké kategorie budeme zrovna potřebovat pokrýt, aby byl vzorek co nejreprezentativnější,“ dodává Šuta.

Registrační formulář najdou zájemci na webu Ústavu antropologie Masarykovy univerzity.

Ivana Chatrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme